Google Domains Beta Sürümünden Çıktı

Google, alan adı hizmeti Domains'i yayınlanmasından 7 yıl sonra Beta sürecinden çıkarttığını açıkladı.


Google Domains Beta Sürümünden Çıktı

7 yıllık beta sürümden sonra genel kullanıma sunulan Google Domains, yeni veya geri dönen kullanıcılarına bir indirim sunuyor.

Google, 2015 yılından bu yana alan adı kayıt hizmetini beta sürümde sunuyordu. Teknoloji devi yaptığı yeni bir açıklamayla Google Domains'in artık beta sürümden çıkarttıklarını ve genel kullanıma sunduklarını duyurdu. Türkiye ve 25 ülkede kullanılabilir olacak!

Google, indirim kodu sunuyor

300'den fazla alan uzantısı sunan Google Domains, Google tarafından kullanılan altyapıyla aynı olan 'yüksek performanslı' DNS'ye erişim sunuyor. Gerçek kişilerden oluşan 24 saat müşteri desteği sunduklarını da belirten teknoloji devi, şimdiden milyonlarca aktif müşterileri olduğunu söylüyor.Google blog gönderisinde: "Google Domains'i 26 ülkede beta sürümünden çıkarıp genel kullanıma sunuyoruz. Milyonlarca aktif kayıtla, alan adlarının müşteriler için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz ve genellikle bir işletmenin, markanın veya tutkunun tam kalbinde yer alan bir hizmet sunma sorumluluğunu ciddiye alıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Google, 15 Nisan'a kadar yeni ve geri gelen kullanıcılara herhangi bir alan kaydında veya başka bir kayıt kuruluşundan alan aktarımında DOMAINS20 koduyla %20 indirim sunuyor.

Beta Sürümü Nedir?

Beta sürümü, bir yazılım programının henüz hatalar için tam olarak test edilmemiş yeni bir sürümüdür. Yazar, mal sahibi veya kuruluşun memnuniyetine göre test edildiğinde, yazılımın en yeni kararlı sürümü olarak yayınlanır. Bu noktada yazılım, örneğin “sürüm 4.0b” den ( beta için ) “sürüm 4.0” a geçecektir. Ayrıca betadayken bir kod adı altında da çalışabilir.

Bir beta sürümü açık veya kapalı olabilir . Açık bir sürüm normalde, indirmek ve test etmek için halka açıktır. Kapalı bir beta yalnızca belirli bir beta test grubu tarafından kullanılabilir.

Birçok bilgisayar meraklısı beta test uzmanı olmaktan hoşlanır ve genellikle yazılım şirketleriyle beta posta listelerine abone olur. Yazılım şirketinin yararı, sürümün, her biri çeşitli donanım ve yazılıma sahip benzersiz bilgisayar sistemleri kullanan gerçek dünyadaki kullanıcıların puanlarıyla test edilebilmesidir. Başka programlar veya donanım ile çakışma varsa, beta testi bunların çoğunu ortaya çıkarmalıdır.

Bir beta sürümü tam olarak hatalara karşı test edilmediğinden, indiren ve kullanan herkesin kendi riski altında olduğu konusunda bir uyarı gelir. Bilgisayarda zaten mevcut olan bir programın en yeni sürümünü test ederken, bazı test edenler beta sürümünü kendi klasörüne yüklemeyi tercih ediyor. Bu şekilde, sorunlara neden olması ve kaldırılması gerekiyorsa, önceden var olan programa zarar vermez.

Bir beta sürümünü bu şekilde test etmenin dezavantajı, kullanıcının kişisel yapılandırmasının veya tam sürümdeki dosyaların yüklemeye taşınmamasıdır. Sürüm, yükleme işleminde yerleşik olarak bir geri alma seçeneğine sahipse, önemli dosyaların her zaman yedeklenmesi önerilir, ancak bu yeterli olacaktır.


Bu sürüm, yazılım geliştirme döngüsünün ana alanı boyunca bir yere düşer. İlk olarak, gerçek özellik geliştirme ve genel kodlamayı içeren alfa öncesi aşama gelir. Yazılım derlendikten ve kurum içi teste hazır olduktan sonra, alfa aşamasındadır. Sadece şirket içi test tamamlandıktan sonra, yazılım beta sürüm aşamasına geçiyor; Sonunda istikrarlı bir sürüm olma üçüncü ve son aşamasına ulaşmak.