Google Domains Türkiye'de Artık Kullanılacak

Google Domains, 25 ülkede kullanılabilir olacak!

Geçtiğimiz Haziran ayında davetiye sistemi ile hizmete sunulan Google’ın domain servisi Google Domains, şimdi ABD’de herkesin kullanımına sunuldu.

Google Domains Türkiye'de Artık Kullanılacak

12 dolardan başlayan fiyatlarla domain satışı yapacak olan Google, yeni servisi için Shopify, Wix, Weebly, Squarespace gibi hazır web site sistemleri ile partnerlik sağlamış durumda. Bu sayede kullanıcılar Google Domains üzerinden bu sistemler için çeşitli tema ve ücret kıyaslaması yapabilecek. Ancak diğer 3. parti sistemler için (WordPress gibi) kullanıcılar kaynak kodlarını manuel olarak eklemek durumunda. Buna ek olarak yeni gelen özelliği sayesinde Google Domains kullanıcıları kolay bir şekilde Blogger entegrasyonu da yapabilecek.


Public BETA sürümünün duyurulmasıyla gelen yeni özellikler ile birlikte Google Domains’in sahip olduğu tüm özellikler şöyle;


  • Bir domaine ait 100 e-posta adresi,
  • Bir domaine ait 100 alt domain (subdomain),
  • Ücretsiz Private Register,
  • Hızlı sunucu yanıt süresi,
  • E-postaları Gmail’e yönlendirme (YENİ),
  • İyileştirilmiş domain arama ve öneri sistemi (YENİ),
  • 60 yeni domain uzantısı (.company, .ninja, .coffee gibi) (YENİ),
  • Sadeleştirilmiş panel (YENİ),
  • Blogger entegrasyonu (YENİ),
  • Dinamik DNS (YENİ).

Google Domains henüz BETA aşamasında hizmet vermeye devam edecek ve bu servis şimdilik sadece ABD’de kullanılabilir olacak. Zaman içerisinde de yeni özellikler ile birlikte diğer ülkelerde de kullanıma sunulacak.

Beta’da yedi yılı aşkın bir sürenin ardından, Google’ın web sitesi alan adı kayıt hizmeti nihayet tam teşekküllü bir ürün olmak üzere hazır hale geldi.

Google Domains, müşterilerin alan bulmasına, satın almasına ve yönetmesine yardımcı oluyor. İlgili sistem 2015’te halka açık olarak kullanıma sunulduğundan bu yana yalnızca ABD’de kullanılabilir.

Teknoloji devine göre artık beta sürümünden çıktığı için 26 ülkede “genel olarak kullanılabilir” hale geldi. 2014’te yalnızca davetli bir beta olarak kullanıma sunulan Google Domains, beta sürümüne Gmail’den daha fazla zaman harcadı. Türkiye’de bu ülkelerden biri. Tüm ülke listesi: Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Filipinler, Polonya, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayland, Türkiye, Birleşik Krallık , Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam.