Peru’da Columbus Öncesi Toplu Mezar Bulundu

Peru’daki Chan Chan yerleşmesinde, Columbus öncesine tarihlenen erkek, kadın ve çocukların kalıntılarını içeren bir toplu mezar bulundu.

Arkeolog Jorge Meneses, başta kadın ve çocuklardan oluşan 25 kişinin kalıntılarının yanı sıra düzinelerce seramik kap ve tekstil işlerinde kullanılan iğne gibi nesneler bulduklarını söylüyor.

(Peru’da Gaz Borusu İşçileri 800 Yıllık Mumyalar Buldu)

Mezar, başkent Lima’nın yaklaşık 500 kilometre kuzeyindeki Chan Chan’da yaklaşık üç hafta önce keşfedildi. Meneses, insan kalıntılarının günümüze kadar neredeyse sağlam ulaştığını söylüyor.

Chan Chan, İnkalara yenilmeden önce Peru’nun kuzey kıyısında 900 ila 1450 yılları arasında gelişen Chimu kültürünün bir yerleşimiydi. Chan Chan, Chimu dilinde “göz alıcı Güneş” anlamına geliyor.

Yerleşme yaklaşık 20 kilometrekarelik bir alana inşa edilmişti, on duvarlı sarayı vardı ve en parlak döneminde yaklaşık 30.000 insan yaşıyordu.

1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edildi, aynı zamanda Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesinde de yer aldı.

Columbus öncesi kalıntılar ve eserler Peru’da sıklıkla keşfediliyor. Geçtiğimiz ay, Lima’da bir sokağa gaz boruları döşeyen işçiler, içinde 2.000 yıllık seramik kapların da bulunduğu bir mezarlığın kalıntılarına rastladı.

You must be logged in to post a comment
Login

Peru’da Columbus Öncesi Toplu Mezar BulunduPeru’da Columbus Öncesi Toplu Mezar Bulundu