İzmir’de Bir Evin Bahçesinde Romalı Zengine Ait Konut Bulundu

İzmir’in Konak ilçesindeki bir evin bahçesinde yapılan kaçak kazıda, Roma dönemine ait sütunlar ve mozaik tabanlar keşfedildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği ekipleri, tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Agora Ören Yeri’ne yakın, araçların giremediği dar sokaklar arasındaki bir evin bahçesinde kaçak kazı yapıldığı ihbarı aldı.

Yaklaşık bir ay süren takibin ardından belirlenen adrese operasyon düzenleyen ekipler, tünel kazarak toprağın yaklaşık 10 metre altındaki arkeolojik kalıntıları çıkarmaya çalışan üç kişiyi yakaladı.

Polisin bilgilendirmesi üzerine İzmir Arkeoloji Müzesi uzmanları bölgede gelerek inceleme yaptı.

(Kütahya’da Dua Edilip Adak Adanan Taş, Antik Agoraya Ait Çıktı)

Müze uzmanlarının yaptıkları incelemeler sonucunda, bir kuyudan merdivenle inilen bölgede, günümüzden 2100 ila 2200 yıl öncesine ait, 178×171 cm boyutlarında iki mozaik taban ve iki metre uzunluğunda iki adet kaideli yivli sütun tespit edildi.

Yüzeyin yaklaşık 10 metre altında ev şeklindeki bölmede ortaya çıkartılan ihtişamı simgeleyen mozaik tabanların, muhtemelen Romalı bir zengine ait olduğu tahmin ediliyor.

Ellerinde horoz olan iki insan figürünün betimlendiği mozaiklerin, genellikle antik konutların salon kısımlarında bulunduğu, ayrıca ihtişamı ve zenginliği simgelediği belirtildi.

Günümüze kadar iyi korunarak ulaşan mozaiklerin bulunduğu bölge koruma altına alındı. Şüpheli üç kişi ise ifadelerinin alınması emniyete götürüldü.

Zanlıların ilk ifadesinde, su çıkarmak için evin bahçesinde sondaj yaptıkları sırada iş makinesinin belli seviden sonra ilerlemediğini fark ettiklerini, bunun üzerine kazma kürekle kuyuyu kazdıklarında mozaikleri ve sütunları bulduklarını söyledikleri öğrenildi.

You must be logged in to post a comment
Login

İzmir’de Bir Evin Bahçesinde Romalı Zengine Ait Konut Bulunduİzmir’de Bir Evin Bahçesinde Romalı Zengine Ait Konut Bulundu