Vikinglerin Tam 1.000 Yıl Önce Amerika’da Oldukları Kesinleşti

Vikingler, Christopher Columbus’un Amerika’ya gelmesinden yüzyıllar önce, günümüzden 1.000 yıl önce Kuzey Amerika’da bir yerleşime sahipti.

Bilim insanları, ağaç halkalarını analiz eden yeni bir tarihleme tekniğinin, Vikinglerin MS 1021’de Kanada Newfoundland’da bir alanda iskan ettiğine dair kanıt sağladığını söylüyor.

Avrupalıların, Columbus’un 1492’de Yeni Dünya’ya gelişinden önce Amerika’ya ulaştığı uzun zamandır biliniyordu. Ancak araştırmacılar şimdi ilk kez kesin bir tarih önerdiler.

Nature dergisinde yazan bilim insanları, L’Anse aux Meadows’daki İskandinav yerleşimi için kesilmiş üç parça odunun ağaç halkalarını analiz ettiler.

(İtalya’daki Denizciler Amerika’yı Columbus’tan Önce Biliyordu)

Araştırmacılar, referans olarak tarihli bir güneş fırtınası tarafından üretilen atmosferik bir radyokarbon sinyalini kullanarak, “ağacın kesin kesilme yılını” 1021’e sabitleyebildiklerini söylediler.

Bilim insanları, böyle bir güneş fırtınasının – Dünya’ya çarpan Güneş’ten gelen devasa bir radyasyon patlamasının – 992 yılında gerçekleştiğinin bilindiğini söylüyor. Bu, yaklaşık MS 1000 yıllarına ait kamp için önceki tahminlerden daha doğru bir tarih belirlemelerini sağladı.

Çalışma, “Bu parçaların İskandinav ile ilişkisi, daha önce Parks Canada tarafından yürütülen ayrıntılı araştırmalara dayanıyor.” diyor ve örneklenen ahşabın metal aletlerle modifiye edildiğine dair açık kanıtlar olduğunu ekliyor.

Çalışmada, L’Anse aux Meadows kampının, daha güneydeki bölgeler de dahil olmak üzere diğer yerlerin keşfedildiği bir üs olduğu da belirtiliyor.

Yazarlar, keşfin, bilgi aktarımı ve genetik bilgi ve patolojilerin potansiyel değişimi gibi transatlantik faaliyetin ilk sonuçlarına ilişkin gelecekteki araştırmalar için kesin bir noktayı temsil ettiğini söylüyor.

İskoçya’daki Kuzey Araştırmaları Enstitüsü ile ilişkili bir Viking uzmanı olan Dr Colleen Batey, çalışmanın Vikinglerin MS 1000’de bölgede bulunmadığını göstermediğini söylüyor. “Kısa ömürlü yerleşimin, muhtemelen inşaat veya gemi onarımı ile ilgili olarak, sahada ahşap işlenirken yaklaşık 1021’de aktif olduğunu gösteriyor.” diyor.

“Bir arkeolog olarak, bunu iskan faaliyetinin bir aşaması olarak yorumlayabilirim, ancak illa ki ilk ya da sonuncu iskan değil.”

Newfoundland adasının en kuzey ucundaki Unesco dünya mirası alanı olan L’Anse aux Meadows, Vikingler tarafından Kuzey Amerika’da kurulan ilk ve tek bilinen site ve Yeni Dünya’daki Avrupa yerleşiminin en eski kanıtıdır.

Radyokarbon tarihleme, bir nesnede bulunan bir radyoaktif karbon izotopunun (karbon-14) kalıntı konsantrasyonlarını ölçen bir tekniktir. Karbon-14 zamanla bozunur ve ne kadar kaldığını ölçmek size bir örneğin yaşını söyler.

BBC News. 21 Ekim 2021.

Makale: Kuitems, M., Wallace, B.L., Lindsay, C. et al. (2021). Evidence for European presence in the Americas in AD 1021. Nature.

You must be logged in to post a comment
Login

Vikinglerin Tam 1.000 Yıl Önce Amerika’da Oldukları KesinleştiVikinglerin Tam 1.000 Yıl Önce Amerika’da Oldukları Kesinleşti