Kehribar İçinde Yavrularını Koruyan Eski Bir Örümcek Keşfedildi

Çin’deki araştırmacılar, 99 milyon yıl öncesine ait kehribar örneğinde yavrularını koruyan bir anne örümceğin kanıtını buldular.

Modern örümceklerin çoğunun yavrularının hayatta kalmasını sağlamak amacıyla tedbirler aldığı bilinen bir durum; dişilerin yumurtadan yeni çıkan yavrularını korumak için onların üzerine çömeldiği, yumurtaları bir arada tutup bağlamak için ağ ürettiği biliniyor. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, Orta Kretase Dönemi’nden bir anne örümceğin aynı davranışları sergilediğine dair kanıt buldular.

(Örümcek ve Yılan Korkusu Atalarımızdan Miras Kaldı)

Araştırmacılar, Myanmar’daki bir madenden çıkarılan ve hapsolmuş örümcekler içeren dört parça kehribar buldular. Parçalardan birinde, vücudunun altındaki yumurta kesesinin bir kısmı hala sağlam olan yetişkin bir dişi örümcek keşfettiler. Yüz özellikleri üzerine yapılan çalışma, örümceğin soyu tükenmiş Lagonomegopidae ailesinin bir üyesi olduğunu gösterdi. Araştırmacılar dişinin, modern dişi örümceklerin yumurtalarını yırtıcılardan korumak için sergiledikleri davranışa benzer bir vaziyette olduğunu belirtiyor.

Daha yakından bir bakış, dişinin yumurtaları bir arada tutmak için kendi ağını kullandığını da ortaya çıkardı. Belirtmek gerekir ki bazı bilim insanları, örümceklerdeki iplik üretiminin yumurtaları bir arada tutma girişimleri ile birlikte ortaya çıktığını, bir kez ortaya çıktıktan sonra da örümceklerin bu ipliği ağ örmek gibi başka amaçlar için kullanmaya başladığını düşünüyorlar.

Diğer üç kehribar parçası, yavru örümcekler ve örümcek ipliği içeriyordu. Bu parçalardan birinde bir eklem bacaklının bacağı ile bir yaban arısı da bulunuyordu. Araştırmacılar, her bir kehribar parçasının muhtemelen birbiri ile akraba olan ve hepsi Lagonomegopidae ailesinin üyeleri olarak tanımlanan yavru örümcekler barındırdığını düşünüyorlar.

Araştırmacılar hem yetişkin dişinin hem de yavru örümcek grubunun büyük gözlere sahip olduğunu belirtiyorlar; bu durum bu örümceklerin avlarını ördükleri ağa düşürerek beslenmediklerini, serbest dolaşarak avlandıklarını gösteriyor. Araştırmacılar ayrıca kehribar parçalarından birinin yavru örümceklerin yuvadan yeni çıktıklarını gösteren materyaller içerdiğini de not ediyorlar.

Phys. 15 Eylül 2021.

Makale: Guo, X., Selden, P. A., & Ren, D. (2021). Maternal care in Mid-Cretaceous lagonomegopid spiders. Proceedings of the Royal Society B, 288(1959), 20211279.

You must be logged in to post a comment
Login

Kehribar İçinde Yavrularını Koruyan Eski Bir Örümcek KeşfedildiKehribar İçinde Yavrularını Koruyan Eski Bir Örümcek Keşfedildi