İznik’te Bulunan Lahitlerin İçinde Mumyalanmış İskeletler Çıktı

Bursa’nın İznik ilçesinde, Hisardere Nekropolü alanında devam eden kazılarda, 2. yüzyıla ait gösterişli iki lahitte mumyalanmış iskeletler bulundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aygün Ekin Meriç’in bilimsel koordinatörlüğünde süren çalışmalarda, yan yana bulunan ve 2. yüzyıla tarihlenen lahitlerden birinin önceki yıllarda kaçak kazıyla soyulduğu, diğerinin ise sağlam olarak günümüze kadar ulaştığı belirlendi.

MS 2. ila 3. yüzyıllarda yoğun olarak kullanılan nekropol alanında şimdiye kadar altı adet lahit ortaya çıkarıldı. Lahitlerin üç yüzü Eros kabartmalarıyla süslenmiş.

(İznik’te Lahitlerin Bulunduğu Tarla Lahit Müzesi Olacak)

Lahitlerle beraber özellikle 3. yüzyıldan sadece İznik’e özgü, başka hiçbir yerde örneği olmayan, içleri boyalı, bezemelerle süslü oda mezarlar olduğunu belirten Doç. Dr. Meriç, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Aynı zamanda bu son çıkan iki lahit de çok gösterişli. Lahitler, Roma İmparatorluk Dönemi’nde, 2. yüzyılda yapılmış. İkisi yan yana çıktı. Üç yüzü Eros kabartmalarıyla süslenmiş, çok gösterişli, süslü lahitler. Bu lahitlerin birinde 2008 yılına tarihlenen su şişesi kapakları bulduk. Kaçak kazıyla patlatılmış bir lahit. Diğer lahit, hiç bozulmamış bir şekilde elimize geçti. Onunla ilgili de antik dönemde sorun yaşanmış çünkü lahit kenetlerindeki metaller alınmış. Muhtemelen 5-6. yüzyılda bu alandaki inşaat çalışmaları sırasında tespit edilmiş ve orada bir tahribat olmuş ama oldukça gösterişli iki lahit, şu anda İznik Müzesi’nde.”

Meriç, lahitlerin yapımı devam eden İznik Arkeoloji Müzesi’nde sergileneceği bilgisini paylaştı.

Soyulmuş lahdin içinden bir kadın ve bir erkek iskeleti, diğerinden ise sadece kadın iskeleti çıktığını belirten Meriç, “Üzerinde kefen var, tamamen sımsıkı mumyalanmış bir şekilde, şu anda korumaya alındı.” diyor.

Bölgede 1989’dan itibaren yapılan kaçak kazılarda lahitler ortaya çıkmıştı. Daha sonra alan 2018’de kamulaştırılarak 2019 yılında bilimsel kazılar başlatıldı.

Daha önce 40’lı yaşlarda bir komutana, 2019’da bir anne ile kızına ait lahit bulduklarını hatırlatan Meriç,

“Anne kıza ait lahdin üzerinde ‘Ben Astrist, bu lahdi annem Nigreniye ve kendim için yaptırdım’ şeklinde bir yazıt vardı. Lahdi açtığımızda iki kadın birey olduğunu gördük. Bu yazıtın üzerinde 4-5. yüzyıllara tarihlenen bir mozaik döşeme vardı. Bu yıl, bu mozaiğin devamını kazdık ve oldukça geniş bir alana yayıldığını anladık. Duvarlar da çıktı. Bu yapının da bazilikaya ait olduğunu tespit ettik. Bu yılki kazımızda bazilikanın duvarlarını kazmaya devam ederken bu Eros’lu lahitler art arda, çok yakın mesafede ele geçti.”

“Bazilika, 4-5. yüzyıllara tarihlenen bir yapı. Bu bazilikaların avlularında bu tip mozaikler olduğunu biliyoruz. Bazilika, boyutlarıyla çok geniş bir alana yayılıyor. Duvarlarını buluyoruz şu anda. Zaten lahitlerle bu duvarların devamında karşılaştık. Mezarlık alanlarına inşa edilmiş bazilika örnekleri var. Bunlar, genellikle kutsal bazilikalar oluyor.”

You must be logged in to post a comment
Login

İznik’te Bulunan Lahitlerin İçinde Mumyalanmış İskeletler Çıktıİznik’te Bulunan Lahitlerin İçinde Mumyalanmış İskeletler Çıktı