İklim Değişikliği Hayvanların Şekil Değiştirmesine Neden Oluyor

Araştırmaya göre, sıcak kanlı türler, gezegen ısınırken vücut ısısını düzenlemek için daha büyük gagalara, bacaklara ve kulaklara sahip olacak şekilde evrimleşiyor.

İklim değişikliği sadece insanların sorunu değil. Hayvanlar da buna uyum sağlamak zorunda. Bazı “sıcak kanlı” hayvanlar, gezegen ısındıkça vücut sıcaklıklarını daha iyi düzenlemek için şekil değiştiriyor ve daha büyük gagaları, bacakları ve kulakları oluyor.

Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nden kuş araştırmacısı Sara Ryding, Trends in Ecology and Evolution dergisinde yayımlanan bir incelemede bu değişiklikleri anlatıyor.

(Yıkılan Antik Şehirlerden İklim Değişikliği Uyarısı)

“Ana akım medyada iklim değişikliği tartışılırken çoğu zaman insanlar ‘İnsanlar bunun üstesinden gelebilir mi?’ veya ‘Bunu hangi teknoloji çözebilir?’ diye soruyorlar. Hayvanların da bu değişikliklere uyum sağlaması gerektiğini anlamamızın tam zamanı, ancak bu, evrimsel zamanın çoğunda meydana gelenden çok daha kısa bir zaman ölçeğinde gerçekleşiyor” diyor Ryding. “Üzerlerinde çok fazla baskı var ve bazı türler uyum sağlarken, diğerleri olmayacak.”

Ryding, iklim değişikliğinin aşamalı olarak meydana gelen karmaşık ve çok yönlü bir fenomen olduğunu ve bu nedenle şekil değiştirmenin tek bir nedenini saptamanın zor olduğunu belirtiyor. Ancak bu değişiklikler geniş coğrafi bölgelerde ve çeşitli türler arasında meydana geliyor, bu nedenle iklim değişikliği dışında çok az ortak nokta var. 

Özellikle kuşlarda güçlü şekil değiştirme bildiriliyor. Birkaç Avustralya papağanı türü, 1871’den bu yana gaga boyutunda ortalama olarak yüzde 4-10’luk bir artış gösteriyor ve bu, her yıl yaz sıcaklığıyla pozitif ilişkili. Bir tür küçük ötücü kuş olan Kuzey Amerika kara gözlü juncoları, artan gaga boyutu ile soğuk ortamlardaki kısa süreli aşırı sıcaklıklar arasında bir bağlantıya sahipti. 

Ayrıca memeli türlerinde de değişiklikler bildirildi. Araştırmacılar, ağaç farelerinde kuyruk uzunluğunda artış ve maskeli sivri farelerde kuyruk ve bacak boyutunda artış olduğunu bildirdi.

Ryding, “Şu ana kadar gördüğümüz, ikincil organların boyutlarındaki artışlar oldukça küçük- yüzde 10’dan az- bu nedenle değişikliklerin hemen fark edilmesi pek mümkün değil.” diyor. “Ancak, kulaklar gibi belirgin uzantıların artacağı tahmin ediliyor- bu yüzden çok da uzak olmayan bir gelecekte bir canlı çekim “Dumbo” ile sonuçlanabilir.” 

Ryding, daha sonra, müzelerdeki son 100 yıllık kuş örneklerini 3 boyutlu tarayarak Avustralya kuşlarında şekil değiştirmeyi ilk elden araştırmayı planlıyor. Bu, ekibinin, iklim değişikliği nedeniyle hangi kuşların uzantı boyutunu değiştirdiğini ve nedenini daha iyi anlamasını sağlayacak. 

Ryding, “Şekil değiştirme, hayvanların iklim değişikliğiyle başa çıktıkları ve her şeyin ‘iyi’ olduğu anlamına gelmiyor. Bu sadece hayatta kalmak için evrimleştikleri anlamına geliyor. Ancak bu değişikliklerin diğer ekolojik sonuçlarının ne olduğundan ya da tüm türlerin değişme ve hayatta kalma yeteneğine sahip olduğundan emin değiliz. 

Cell Press. 7 Eylül 2021.

Makale: Ryding, S., Klaassen, M., Tattersall, G. J., Gardner, J. L., & Symonds, M. R. (2021). Shape-shifting: changing animal morphologies as a response to climatic warming. Trends in Ecology & Evolution.

You must be logged in to post a comment
Login

İklim Değişikliği Hayvanların Şekil Değiştirmesine Neden Oluyorİklim Değişikliği Hayvanların Şekil Değiştirmesine Neden Oluyor