Assos’ta Islah Adı Altında Tahribat Yapılıyor

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’nin bulunduğu bölgede başlatılan ıslah çalışmalarında tarihi dokuya zarar veriliyor.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Assos Antik Kenti’nin bulunduğu bölgedeki inşaatın acilen durdurulması ve sorumlular hakkında işlem yapılması için suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’nin bulunduğu bölgede “yola ve tesislere taş düştüğü” gerekçesiyle ıslah çalışması başlatıldı. Ancak çalışma yapılan alanın genişliği bölgedeki tarihi dokunun yok olacağı endişesiyle büyük tepkiye yol açtı.

AFAD’ın ‘Kayalar risk oluşturuyor’ raporundan sonra Çanakkale valiliği kayaların güvenli hale getirilmesi için ihaleye çıkmıştı. Daha sonra özel bir firmayla raporlar ve proje önerileri hazırlanmıştı. Ancak hazırlanan rapor ve projeler istenmesine rağmen kamuoyuna açıklanmamıştı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, yapılan işlemin acilen durdurulması ve sorumlular hakkında işlem yapılması için suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

“Yıkım yapılıyor”

“Kırıcılar ve kepçeler çalışırken neler yok oluyor? Çalışma alanın hemen yakınlarında antik yollar, binalar, yapılar var. Bu durumu aklımız ve vicdanımız almıyor.” ifadeleri kullanılan açıklamada şöyle denildi:

“Assos Antik Limanı’nda “Assos Kaya İslahı İnşaatı” adı altında yapılan doğa ve tarih katliamına karşı 24 Eylül Cuma günü Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıları Koruma Derneği ve Assos Dostları olarak inşaatın acilen durdurulması ve sorumlular hakkında işlem yapılması için Ayvacık Kaymakamlığı’na başvurmuş ve Ayvacık Cumhuriyet Baş Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştuk.”

“İnşaatın durdurulup durdurulmadığını görmek için alana geldik ve ancak ne yazık ki yıkımın son hızla devam ettiğine tanık olduk. Yüreğimiz bir kez daha sızladı.”

“Şu anda Assos antik limanında müthiş bir doğa ve tarih katliamı var. İş makinaları son sürat çalışıyor. İğne ile kuyu kazar gibi çalışılması gereken, ülkemiz ve dünya için çok kıymetli olan bir antik kentte kepçelerle, kırıcılarla hafriyat ve teraslama yapılıyor ve geniş alanlar açılıyor. Acaba bu kırıcılar ve kepçeler çalışırken neler yok oluyor? Çalışma alanın hemen yakınlarında antik yollar, binalar, yapılar var. Bu durumu aklımız ve vicdanımız almıyor. Tel örgünün dışında ve alandan çıkarken yapılan bir ihbar üzerine kolluk tarafından durdurulduk. Kimliklerimiz istenildi ve ifademiz alındı. “Afet bölgesine izinsiz bir kez daha girmememiz” konusunda bir uyarı içeren bir tutanak imzalattırıldı. Tutanağın bir kopyasını istememize rağmen alamadık, fotoğrafını çekmemize de izin erilmedi.”

“Ayvacık Kaymakamlığı’nı, Çanakkale Valiliği’ni, Çanakkale Kültür Varlıkları ve Tabiat Varlıkları Kurulları yetkililerini, müze müdürlüğünü, Kazı başkanlığını, Cumhuriyet Savcılığını, yöremizin vekillerini ve kamuoyunu bu katliamı bir an önce durdurmaya çağırıyoruz.”

“Suç duyurusu başvurumuzun çok acilen işleme konulmasını istiyoruz.”

Assos’u taş ocağına çevirdiler: “Islah değil, katliam!”

Çanakkale’de bulunan tarihi Assos Antik Kenti’nde ihaleyi kazanan firmanın iş makinalarıyla başlattığı ‘kaya ıslahı’ doğa yıkımına dönüştü.#AssostaKatliamVar durdurun! pic.twitter.com/b6jSW2Hv7u

Tapınak bulundu iddiası

Gazete Duvar‘dan Seçkin Sağlam’ın haberine göre Assos Dostları Grubu, bölgedeki kazılarda bir tapınak bulunduğu duyumu aldıklarını açıkladı:

‘Şifahen öğrenilen bilgilere göre, söz konusu kazılar sırasında alanda bir tapınağa rastlandığı ve kazı güzergahının bu nedenle değiştirildiği ancak tapınağın akıbetinin bilinmediği anlaşılmaktadır’ 

Assos Antik Kenti’nin birinci derece arkeolojik sit alanı olduğu ifade edilen  Assos Dostları açıklamasında, ‘Birinci derece arkeolojik sit alanları, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanlarıdır. Bu alanlarda, kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilemez, imar planlarında aynen korunacak sit alanı olarak belirlenir, bilimsel amaçlı kazıların dışında hiçbir kazı yapılamaz. Oysa fotoğraflar, videolar ve basına yansıyan haber ve görüntüler, sit alanı olan Assos’ta iş makineleriyle kazı yapıldığını, toprak alındığını ve taşındığını ve bu işlerin hiçbir denetim yapılmadan gerçekleştirildiğini göstermektedir’ denildi.

Bu görüntüler, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti’nden, ‘kayalar risk oluşturuyor’ adı altında başlatılan ıslah çalışması. Kentin doğal dokusuna ciddi anlamda zarar verilmiş durumda. Tam bir katliam. Bir an önce buna son verilmeli. Yoksa Assos kalmayacak. pic.twitter.com/nHZZZgDKAA

“Her şey projeye uygun”

Bölgede incelemelerde bulunan Vali İlhami Aktaş, iddialara ilişkin “Hassasiyetimiz üst noktada” diye konuştu.

Aktaş, “Çanakkaleli vatandaşlarımızın ve valiliğimizin Assos ve çevre konusundaki hassasiyeti en üst noktadadır. Assos gibi birçok tarihi, turistik, kültürel ve doğa harikası değerlerimize hep birlikte sahip çıkarak gözümüz gibi korumaya çalışıyoruz” dedi.

Aktaş,“Assos Antik Limanı’nın üzerinde tehlike oluşturan kaya parçalarının ve taşların ıslah çalışmaları, projesine aykırı herhangi bir çalışma yapılmadan tamamen projesine uygun olarak bitirilip Assos’u en kısa zamanda dünya turizmine kazandıracağız.” dedi.

You must be logged in to post a comment
Login

Assos’ta Islah Adı Altında Tahribat YapılıyorAssos’ta Islah Adı Altında Tahribat Yapılıyor