Global Notification

Telegram Sohbet info

Unkapanı’nda Bizans Dönemi Kalıntıları Ortaya Çıktı
Yer imi

Unkapanı’nda Bizans Dönemi Kalıntıları Ortaya Çıktı

Mekale: Unkapanı’nda Bizans Dönemi Kalıntıları Ortaya Çıktı

Bilime dair herşey Türkiye'nin Bilim sitesi diwun.com. Çevrimiçi ücretsiz olarak okuyabileceğiniz Arkeoloji Mitoloji, Antropoloji, Paleontoloji ve Bilgilersunuyoruz.

Okumak Unkapanı’nda Bizans Dönemi Kalıntıları Ortaya Çıktı

İSKİ’nin Fatih Unkapanı’nda yaptığı altyapı çalışmaları sırasında 5. yüzyıla ait Bizans dönemi kalıntıları ortaya çıktı.

Fatih Unkapanı Ragıp Gümüşpala Caddesi’nde her gün binlerce aracın geçtiği yolda, İSKİ’nin yaptığı kazı çalışmaları sırasında 5. yüzyıla ait Bizans dönemi kalıntıları bulundu.

(Fatih’teki Bukoleon Sarayı’nda Kurtarma Çalışmaları Başladı)

Zeminin 120 cm altında bulunan kalıntılarla ilgili çalışmaları yürüten İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal, “Tarihi Yarımada Avrupa 2. bölge 4. kısım müteferrik atık su ve yağmursuyu kanalı ve dere ıslahı çalışmaları kapsamında Unkapanı bölgesinde kalıntılara rastlandı. Bu durum bize de bir yandan sürpriz oldu. Bir yandan da olmadı. Öncelikle bu kalıntılar nedir diye biz de bir inceledik. Yapının görüntüsü itibariyle muhtemelen Bizans dönemine ait Haliç Surları olduğuna kanaat getirdik. Yüzde 90 kanaatimiz bu yönde.” dedi.

Kalıntının temelinin Horosan harçlı moloz taşlarla yapıldığını belirten Asal, “Yaklaşık 6 metre yüksekliğinde ve 2 metre kalınlığında bir duvar ile karşı karşıyayız. Kalıntı, aslında sandık duvar tipinde. Alt tarafta Horosan harçlı yığma taş dolgu ile bir temel oluşturulmuş. Onun üzerinde ise bir kesme taşla apartman dediğimiz bir hat oluşturulmuş. En son kısımda ise almaşık duvar tekniği kullanılmış.” dedi.

Duvarın çok karakteristik bir Bizans mimari tarzıyla oluşturulduğunu vurgulayan Asal, “Kalıntı muhtemelen Milattan Sonra 5. yüzyılda inşa edildi. Duvarı yaklaşık 1500 yıllık olarak düşünebiliriz. İncelemeler yaparken duvarın çok iyi korunduğunu fark ettik. Aslında İSKİ’nin Zeytinburnu’ndan Unkapanı’na doğru gelen bir atık su projesi söz konusu. Biz de İstanbul Arkeoloji Müzeleri olarak bu projeyi takip ederek geldik. Bu noktaya kadar çok önemli bulgulara rastlamadık. Ama buraya geldiğimizde, Aksaray’ın ve bu bölgenin bütün yağmur suyunu toplayarak Haliç’e deşarj edilecek noktada tam da bu kalıntı ile karşılaştık. Bu durum İSKİ için biraz kötü oldu. Çünkü İSKİ’nin çalışmaları durdu. Ancak bizim için bu duvar çok güzel bir kalıntı oldu.” dedi.

İSKİ ile birlikte duvar için kazıya devam edeceklerini söyleyen Asal, “Kalıntı için en son yaptığımız kurul toplantısında gereken bütün rölöve ve restorasyon çalışmalarının yapılması için karar aldık. Aynı zamanda kurulda bu bölge dışındaki yerlerde İSKİ’nin çalışmalarına devam etmesine karar verdik. Bu kalıntı için rölöve ve belgelendirme çalışmalarının tamamlanması lazım. Biz de bu çalışmayı İSKİ ile birlikte tamamlayacağız ve bölge koruma kuruluna götüreceğiz. Bölge koruma kurulu burada bulunan hattın gidişatı, duvarla ilişkisi değerlendirilip esas karar o zaman verilecek.” dedi.

You must be logged in to post a comment
Login

Rekomendasi

Yorumlar (0)