İspanya’da Bal Toplamayı Betimleyen Bir Mağara Resmi Bulundu

İspanya’da keşfedilen yaklaşık 7.500 yıllık mağara resimlerinde, arı kovanından bal almak için merdivene tırmanan bir kişi tasvir edilmiş.

Bu, İber Yarımadası’nın Akdeniz kıyısında geliştirilen Levantine sanatı için, bugüne kadar belgelenen toplayıcı faaliyet üzerine en ayrıntılı ve iyi korunmuş resim.

Bulgular, Barselona Üniversitesi Inés Domingo Üniversitesi’nden ICREA araştırmacısı tarafından yönetilen “Arkeoloji, miras bilimi ve BT yoluyla Levantine kaya sanatına bilim ve miras yaklaşımları arasındaki engelleri aşmak” (LARcHER) Avrupa projesinin bir parçası olarak gerçekleşti.

(Karanlıkta Yapılan Mağara Resimlerinin Gizemi Çözülüyor)

Keşif, Barranco Gómez Mağara Sığınağı’nda, resimlerin üç farklı panelde yer aldığı ve yaklaşık on iki buçuk metrelik alanı kapladığı bir bölümde yapıldı. Resimlerden birincisinde, bir arı kovanına ulaşmak için merdiven tırmanan, iyi tanımlanmış yüz özelliklerine sahip bir insan figürü yer alıyor. Sahne, resmin yapıldığı dönemde tırmanmak için ileri teknikler kullandıklarını gösteriyor. Yukarı çıkmadan önce, merdiven, kovanın yakınından en üstten sabitlenirken, merdiveni kayaya sabitlemek ve daha fazla stabilite sağlamak için orta yükseklikte bir direk de kullanılmıştı.

Resim seti, okçular ve geyikleri içeren av sahnelerine sahip. Üçüncü panel bir dişi geyiğin silüetine sahip. Hem geyik resminde hem de bal toplama sahnesinde, resmin kompozisyonunda aynı mağaranın unsurları kullanılmış: bal hasadı duvarda ve tavanda boyanmış ve sahneyi daha iyi temsil etmek için her iki düzlem de kullanılmış. Geyiğin ağzı ise boyasız bir kaya parçası bırakılarak ima edilmiş.

Barranco Gómez arkeolojik alanı, birkaç Levantine sanat eserinin bulunduğu Guadalope nehrinin kıyısında yer alıyor.

Makalenin yazarları, bu tür keşiflerin, Levantine sanatının teknik, üslup ve bölge ilişkilerine göre yeniden tanımlanması için sistematik keşifler yoluyla yeni ve eski bölgelerin gözden geçirilmesi ihtiyacını vurguladığını belirtiyorlar.

Avrupa Araştırma Projesi LArcHer, 1998’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Avrupa’nın en olağanüstü tarih öncesi sanat koleksiyonlarından biri olan Levantine Kaya sanatını anlamayı amaçlıyor.

RUVID. 14 Temmuz 2021.

You must be logged in to post a comment
Login