Polonya’da Eski Bir Ahşap Yolun Kalıntıları Bulundu

Polonya’nın güneydoğusunda 18. yüzyıldan kalma otuz metrelik ahşap bir yol keşfedildi.

Jarosław kasabasının merkezinde bir yola ait ortaya çıkartılan kalıntılar, günümüz Polonya’sında şimdiye dek korunmuş en uzun yollardan biri olabilir. Kalıntıların yönü incelendiğinde, bu yol bir zamanlar Kraków ve Rzeszów şehirleri yönündeki bir şehir kapısına kadar uzanıyordu.

Yol üzerinde lazer tarama ve çeşitli incelemeler gerçekleştiren arkeolog Katarzyna Oleszek, “Şu ana kadar 30 metre uzunluğunda ahşap bir yol ortaya çıkarabildik. Bu yolun kesinlikle birkaç on metre daha uzun olduğunu biliyoruz, çünkü arkeolojik incelemeler sırasında yola ait ileride başka ek parçalar da bulundu.” diyor.

(Antik Roma Yolları, İmparatorluğun Altyapısını Oluşturuyordu)

Üç metre genişliğindeki tek yönlü yolun Polonya’da şimdiye kadar bulunan aynı tipte inşa edilmiş en uzun yollardan biri olduğunu ve görünürde toynak veya tekerlek izi bulunmadığını belirten Oleszek, yolu inşa etmek için kullanılan ahşabın muhtemelen meşe /oldukça dayanıklı bir ahşap türüdür) olduğunu da sözlerine ekledi.

Araştırmalar, yolun çeşitli noktalarında düzenli ‘yol çalışmaları’ olduğunu gösteren onarım izlerini ortaya çıkardı. Arkeologlar ayrıca yakınlarda çivi, madeni paralar ve taban parçaları buldu.

Yol, yerleştirilmiş destek kirişlerine enine düzenlenmiş üç ahşap kiriş şeklinde bir yük taşıyıcı yapıdan oluşuyordu. Kirişler çivilerle tutturulmuş şekilde bulundu.

Oleszak, kasabanın kumaş, deri ve şarap tüccarları da dahil olmak üzere 30.000 kişiyi çeken Avrupa’nın en büyük pazarlarından birine sahne olması nedeniyle o dönemde yetkililerin yolun bakımı için muhtemelen oldukça fazla para harcadığını belirtti.

Birkaç yüz yıl önce Jarosław, Bielsko Biała’dan Lviv’e giden 400 kilometrelik bir yolun üzerinde yer alıyordu. Bu yolun inşasının Habsburg Hanedanlığı tarafından yaptırıldığı düşünülüyor.

Yolun sadece şehirde olan kısmı ahşap bir yapıya sahipken, şehir dışında kalan kısımları toprak bir yüzeye sahipti.

Arkeologlar ahşap yapıyı çıkardıktan sonra altında muhtemelen 14. yüzyıla kadar uzanan daha da eski sertleşmiş bir yolun izlerini de buldular.

Konservasyon çalışmaları yapılacak olan yol, daha sonra şehrin merkezinde sergilenecek.

Science in Poland. 15 Haziran 2021.

You must be logged in to post a comment
Login