İsveç’te Viking İkiz Bebeklerin İskeletleri Keşfedildi

İsveç’in Sigtuna kasabasında, ikiz oldukları düşünülen bebekler de dâhil olmak üzere iyi bir şekilde korunmuş yedi Viking mezarı keşfedildi. 

Arkeologlar, mezarların içinde sekiz kişinin (dört yetişkin ve dört çocuk) 1.000 yıllık kalıntılarını keşfetti, bunlar muhtemelen Hıristiyanlığa geçen Vikinglerdi. Alanın kazılarına öncülük eden bir kültürel kaynakların yönetim şirketi Uppdrag Arkeologi’de proje yöneticisi olan Johan Runer, “Kazılan mezarlardaki insanların Hıristiyan olduğu gömülme şeklinden belli.” diyor.

Runer, birçoğunun doğu-batı yönünde sırt üstü düz bir şekilde gömüldüğünü, oysa o zamanlar İsveç’in bu bölgesinde geleneksel Viking inançlarına inanan insanların yakıldığını söylüyor.

(Viking İskeletleri Danimarka’da Yeniden Bir Araya Getirilecek)

Ayrıca kömür birikintileri ve bazı durumlarda kısmen yanmış tabutlar bulundu, bu da en az dört kişinin yakıldığını gösteriyor. Runer, “Bu tür olaylar Hıristiyan Viking dönemi mezarlarında oldukça yaygındı ancak Sigtuna’da oldukça ender görülen bir durum.” diyor.

Mezarlardan dördünün üstünde yığma bulundu, bunlardan biri de onu çevreleyen bir taş sandukayla (kutu şeklinde yerleştirilmiş taşlar) çevriliydi. Stockholm’ün yaklaşık 37 kilometre kuzeybatısında yer alan İsveç’in bu bölgesindeki erken Hıristiyan mezarları arasında bu taşların yaygın olduğunu belirten Runer, “Bu özellikler daha önce Sigtuna kasabasından bilinmiyordu.” diyor.

Viking Trajedisi

Arkeologlar mezarlardan birinde ikiz bebeklerin bedenini bulunduğunu söylüyor. Runer, “Bir mezarda aynı yaşta gözüken iki küçük bebek vardı.” diyor. Ekibin yaptığı ilk yorum, “Bu mezar, ikizlerin geç düşüklük sonucu öldüğünü gösteriyor.” oldu.

Ayrıca, mezarlarda birkaç ilginç eser bulundu. Runer, bir kişinin “demir ve yaldızlı bakır alaşımı parçaları içeren bir deri kemer” ile gömüldüğünü ve ağzında gümüş sikkelerin bulunduğunu söylüyor. Bir kişinin ağzına para koymak “Orta İsveç’teki Viking dönemi Hıristiyan mezarlarında oldukça yaygın bir adet” diye ekliyor. Runer, başka bir mezarda bir kutu içinde “güzel bir şekilde süslenmiş bir kemik tarağı” bulunduğunu söylüyor.

Arkeologlar mezarları, bir evin inşa edileceği alanın araştırılması sırasında Nisan ayı sonuna doğru keşfetti. Mayıs ayında alan kazıldı, iskeletler ve eserler incelenmeye hala devam ediliyor. Bir uzmanın sonbaharda iyi bir şekilde korunmuş iskeletleri incelemesi bekleniyor.

Live Science. 5 Temmuz 2021.

You must be logged in to post a comment
Login