İngiltere’deki Yol Çalışmasında Taşa Oyulmuş Penis Bulundu

Catterick kasabası çevresinde beş yıl süren kazı çalışmaları sırasında Antik Roma döneminden kalma taş oyma penis ortaya çıktı.

28 cm uzunluğundaki fallusun, antik imparatorluğun MS 1. yüzyılda başlayan Britanya’yı işgalinin ilk yıllarına tarihlendiğine inanılıyor.

Söz konusu eser, Romalılar tarafından kurulan Kuzey Yorkshire kasabası çevresinde yürütülen yol çalışmalarının bir parçası olarak gerçekleştirilen beş yıllık arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkarılan 62.000’den fazla tarihi nesne arasında yer alıyor.

Diğer eserler arasında İngiltere’de bulunan en eski 2.000 yıllık fıstığın yanı sıra muhtemelen Akdeniz’den getirilmiş çanak çömlekler, tütsüler, broşlar ve sanat eserleri yer alıyor.

(Antik Dünyanın Penisleri: Antalya’daki Fallus Türünün İlk Örneği Değil)

Fallus’un kendisi ilk olarak 2014’te bulundu ve 2018 yılında bölgedeki kazı çalışmaları tamamlandı. Ancak tüm eserlerin tam bir analizi, Northern Archaeological Associates tarafından henüz tamamlandı.

2,8 ton hayvan kemiği ve 2,5 ton çanak çömlek de içeren tüm eserler şimdi York’taki Yorkshire Müzesi’nde tutulacak.

Uzmanlar, birlikte ele alındığında, koleksiyonun şimdiye kadar ortaya çıkarılan bir Roma kale kasabasındaki hayata dair en önemli bilgilerden birini sunduğunu söylüyor.

Yol iyileştirmelerini gerçekleştiren altyapı devi AECOM’un baş miras danışmanı Dr Jonathan Shipley, bunun “sitenin gelişimine ilişkin anlayışımızı büyük ölçüde artıracağını” söylüyor.

Bölgede çalışmaların sürdüğü yol boyunca yapılan kazıların tarihi buluntular açısından özel bir potansiyele sahip olduğu düşünülüyor, çünkü modern yol kısmen York ve Hadrian Duvarı arasındaki eski Roma yolunu takip ediyor.

The Independent. 17 Temmuz 2021.

You must be logged in to post a comment
Login