Roma Askeri İnfaz Kurbanlarına Ait Başsız İskeletler Bulundu

Arkeologlar, bir mezar alanında keşfedilen bir grup kafası kesilmiş bedenin muhtemelen Roma askeri infaz kurbanlarına ait olduğunu söylüyor.

Cambridgeshire, Somersham’daki bir askeri tedarik çiftliği yerleşiminde “olağanüstü yüksek” sayıda başı kesilmiş iskelet bulundu.

3. yüzyılda yaşamış olan bu insanlardan bazıları, arkalarından bir kılıç darbesi aldıklarında diz çöküyordu.

(Çin’de Diz Çökerek Kafası Kesilmiş 3.000 Yıllık İskelet Bulundu)

Arkeolog Isabel Lisboa, Britanya’daki Roma mezarlıklarında bulunan iskeletlerin genelde yüzde 6’sının idam edildiğini, ancak bu mezarlıkta bulunanların yüzde 33’ünün idam edildiğini söylüyor.

Kazıları yapılan üç mezarlıkta 17’si başı kesilmiş iskelet barındıran toplamda 52 mezar ortaya çıkarıldı.

İdam edilenlerden en az biri (yüzüstü bulunan yaşlı bir kadın) ölümden hemen önce işkence görmüş veya sonrasında sakat bırakılmış gibi görünüyor.

Kurbanların başları ayaklarına veya bacak aralarına yerleştirilmiş olarak bulundu.

Dr Lisboa, bu iskeletlerin, yasal cezaların daha sert hale geldiği Roma İmparatorluğu için istikrarsızlığın arttığı bir döneme ait olduklarını söylüyor: “Ölümcül suçların sayısı 3. yüzyılda ikiye katlandı ve 4. yüzyılda dört katına çıktı.”

“Doğrudan veya dolaylı olarak Roma ordusunun bir parçası olduğu için, Somersham yerleşimlerinde cezaların şiddeti ve Roma yasalarının uygulanması daha şiddetli olmalıydı.”

Yerleşimin, Camp Ground ve Langdale Hale’deki daha geniş bir askeri çiftlik ağının parçası olan Roma ordusuna tedarik sağladığına inanılıyor.

İskeletler arasındaki “genetik ilişki eksikliği”, onların ya askeri görevde ya da köle olduklarını gösteriyor. Bulunan iskeletlerden en az ikisi İskoçya veya İrlanda’da, bir diğeri ise Alpler’de doğmuştu.

Dr Lisboa, “Knobb’s Farm’da, yerel olarak ve Roma dönemi Britanya’sındaki mezarlıklarla karşılaştırıldığında, son derece yüksek bir oranda başı kesilmiş iskelet var. Bulunanların yüzde 33’ü.” diyor. Başka yerlerde, definlerin yüzde 2,5 ila yüzde 6’sını kafası kesilmiş iskeletler oluşturuyor.

BBC News. 31 Mayıs 2021.

Makale: Wiseman, R., Neil, B., & Mazzilli, F. (2021). Extreme Justice: Decapitations and Prone Burials in Three Late Roman Cemeteries at Knobb’s Farm, Cambridgeshire. Britannia, 1-55.

You must be logged in to post a comment
Login