5.000 Yıllık Çömlek Üzerindeki Parmak İzleri İki Erkeğe Ait Çıktı

Arkeologlar, Neolitik döneme ait bir çömlek parçası üzerindeki parmak izlerinin iki genç adama ait olduğuna inanıyor.

Orkney’s Ness of Brodgar arkeolojik alanında ortaya çıkarılan bir kil kap parçası üzerinde Nisan ayında tek bir parmak izi keşfedildi. Daha sonra yapılan analizler, iki parmak izini daha ortaya çıkardı. Ancak üç parmak izinden sadece ikisi, arkeologların düzgün bir şekilde çalışması için yeterli ayrıntıya sahipti.

Arkeologlar bu parmak izlerinden birinin 13 ila 20, diğerinin ise 15 ila 22 yaşları arasında biri tarafından bırakıldığını düşünüyorlar.

Arkeologlar yaşı ve cinsiyeti nasıl bilebiliyor?

Highlands Üniversitesi ve Islands Arkeoloji Enstitüsü, parmak izi bileşenlerinin yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösterdiğinin bilindiğini söylüyor.

Örneğin, bir birey büyüdükçe çizgiler arasındaki mesafenin arttığını, erkekteki çizgilerin ise genellikle daha geniş olduğunu söylüyorlar.

(Orkney’de 5.000 yıl Öncesine Ait Parmak İzi Bulundu)

Parmak izleri, Manitoba Üniversitesi’nin Kanada Winnipeg’deki Çömlek Teknolojisi Laboratuvarı müdürü Prof Kent Fowler tarafından incelendi.

Fowler, parmak izi çizgilerinin yoğunluğunu ve genişliğini ölçerek ve kurutma ve pişirme sırasında kilin büzülmesini hesaba katarak, izlerin iki genç erkek tarafından bırakıldığını belirledi.

Prof Fowler şunları söylüyor: “Parmak izleri aynı ortalama yaşları gösterse de, ölçülen iki iz arasındaki çizgi değerlerinde çok az örtüşme var.”

“Bu, bir parmak izinin ergen bir erkek tarafından, diğerinin ise yetişkin bir erkek tarafından yapıldığını gösteriyor.”

Ness of Brodgar kazısının yöneticisi Nick Card, bölgede 80.000’den fazla çanak çömlek parçası bulunduğunu söylüyor. Sadece tek bir parçanın ise 5.000 yıl önceki hayata “benzersiz bir bakış” sunduğunu belirtiyor.

Card, “Ayrıca birçok soruyu da gündeme getiriyor. Bu çömleğin yaratılması ergen bir çocuğu içeriyordu – çömleği o mu şekillendirdi, yoksa belki de daha deneyimli bir çömlekçi tarafından denetlenen üretim sürecine mi dahil oldu?”

“Tüm çocuklar erken yaşlardan itibaren çömlek yapımıyla mı meşguldü yoksa bu, seçilmiş bir kaç kişinin dahil olduğu bir görev miydi? Evdeki veya topluluktaki farklı insanlar tarafından farklı türde çömlekler mi yaratıldı?”

BBC. 14 Haziran 2021.

You must be logged in to post a comment
Login