Global Notification

Telegram Sohbet info

KARADENİZ BÖLGESİ İLE MACARİSTAN KUMAN-KIPÇAK COĞRAFYASININ KARŞILAŞTIRMALI HALK İNANÇLARI
Yer imi

KARADENİZ BÖLGESİ İLE MACARİSTAN KUMAN-KIPÇAK COĞRAFYASININ KARŞILAŞTIRMALI HALK İNANÇLARI

Mekale: KARADENİZ BÖLGESİ İLE MACARİSTAN KUMAN-KIPÇAK COĞRAFYASININ KARŞILAŞTIRMALI HALK İNANÇLARI

Bilime dair herşey Türkiye'nin Bilim sitesi diwun.com. Çevrimiçi ücretsiz olarak okuyabileceğiniz Arkeoloji Mitoloji, Antropoloji, Paleontoloji ve Bilgilersunuyoruz.

Okumak KARADENİZ BÖLGESİ İLE MACARİSTAN KUMAN-KIPÇAK COĞRAFYASININ KARŞILAŞTIRMALI HALK İNANÇLARI

  

                                            Macaristan Kuman Türkleri Belgeseli

 

Uzman Ayşe ÖZTÜRK

Kuman-Kıpçaklar, çeşitli özellikleri ile diğer Türk boylarından ayrılmaktadır. Onların en belirgin özelliklerinden birisi, Türkler içerisinde sarışın, mavi gözlü tek topluluk olmalarıdır . Kuman-Kıpçakları Macarlar “Kun”, Bizans ve Latinler “Kumanos, Komani, Comanus”, Ruslar “Polovets”, Almanlar “Falben” ve Ermeniler “Khardes” gibi isimlerle anmışlardır. Bu isimlerin ortak anlamı solgun, sarı, sarımsı, sarışındır

Karadeniz Bölgesi ile Macaristan’da Kuman-Kıpçaklardan kalan kültürel izlere rastlanılmaktadır. Bu izlerden yola çıkılarak söz konusu Türklerin yaşadıkları yerleri tespit edebilmekteyiz. Bununla birlikte özelliklede Artvin, Rize, Trabzon, Sinop ve Kastamonu yöreleri ile Macaristan’da Kuman-Kıpçaklardan kalma yer ve kişi adları bulunmaktadır.

Heriki coğrafyaya bakıldığında birçok inanç ve uygulamaların benzediği görülmektedir ve bunlar iki bölgenin kültürel açıdan ortaklığını ortaya koymaktadır. Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve Kuman-Kıpçakların izleri olarak görülen “Güneş Duası”na veya buna dair bir ize Macaristan’da rastlayamadık. Bununla birlikte doğum, evlilik ve ölüm gibi geçiş dönemlerinde gerçekleştirilen inanç ve uygulamalarda benzerlikler olduğunu tespit ettik. Doğum dönemindeki; hamilelik sürecindeki ritüeller, kırklı kadın ile ilgili inanç ve uygulamalar, çocuk doğunca kurban kesme, ad koyma, diş hediyesi, evlilik dönemindeki; aile kurma, başlık parası, duvak, sağdıç, gelin alma, gelin koca evine gidince yapılan uygulamalar, ölüm dönemindeki; baykuş ötüşünün ölüm haberi olarak algılanması, cenaze olan evde yemek pişmemesi, ölünün kıyafetlerinin dağıtılması, ölüyü yıkamakta kullanılan sabunun kullanılmaması, ölen kişinin ruhunun geri geleceği inancı, ölü aşı gibi konulardaki inanç ve uygulamalar iki coğrafyada da bulunmaktadır.

Hepsi

B.Tarhan


Rekomendasi

Yorumlar (0)