Global Notification

Telegram Sohbet info

Dünyanın En Büyük Olduğu Tahmin Edilen Lahdi
Yer imi

Dünyanın En Büyük Olduğu Tahmin Edilen Lahdi

Mekale: Dünyanın En Büyük Olduğu Tahmin Edilen Lahdi

Bilime dair herşey Türkiye'nin Bilim sitesi diwun.com. Çevrimiçi ücretsiz olarak okuyabileceğiniz Arkeoloji Mitoloji, Antropoloji, Paleontoloji ve Bilgilersunuyoruz.

Okumak Dünyanın En Büyük Olduğu Tahmin Edilen LahdiDünyada Eşi Benzeri Olmayan Sidamara Lahdi

Dünyanın En Büyük Olduğu Tahmin Edilen Lahdi
Sütunlu lahitlerin en güzel örneklerinden biri olup Konya Ereğlisi-Karaman yolu üzerinde bulunan Ambar köyünde bulunmuştur; Buranın eski adı Sidamara olmasıyla nedeniyle bu adla anılır.


Boyutları: Yüksekliği 313 cm, boyu 381 cm eni 200 cm olan Sidamara lahdi yaklaşık 32 ton ağırlığıyla Dünyanın en ağır lahdidir.

Malzeme: Mermer


Sidemara Lahdi, Konya Ambar Köyün'de keşfedildikten sonra dönemin İngiltere Konsolosu ve arkeolog Sir Charles Wilson tarafından kazılmıştır.

Wilson Lahd'in Üzerinden Bazı Parçaları Çaldı

Wilson lahtin üzerinde bulunan bir çoçuk figürünün başını 1883'de söküp kızının çantası içinde Londra'ya kaçırmış ve figür daha sonra kız kardeşi tarafından 1932 yılında Victoria & Albert Müzesine bağışlanmıştır.

Omzu üzerinden bakan kıvırcık saçlı figürün Yunan aşk Tanrısı Eros olduğu düşünülmektedir.

Lahdin kapağında ve dört yanında bulunan kabartma heykeller çok çeşitlidir ve bir sanat harikası olarak kabul edilir.

Lahdin Kapağı Adeta Yatak Gibi Tasarlanmıştı

Lahdin sahibiyle karısı yatakta yatar gibi uzanmışlardır, Lahdin uzun yüzünde bir avlanma sahnesine yer verilir.

Kraliyet Ailesi'ne ait olduğu sanılan lahdin ikinci uzun yüzünde, kralın karısı, Tanrıça Artemis'in kıyafetiyle temsil edilen kızı ve iki Dioskur, ailenin her iki yanında tasvir edilmiştir. Lahdin kısa yüzünde, at üzerinde avlanan genç bir adam tasvirine yer verilirken diğer kısa yüzünde bir mezar kapısı görülmektedir. Lahdin kaidesindeki frizde yırtıcı hayvanlarla mücadele eden puttolar ve eroslar, diğer yandaysa idman yapan atletler ve araba yarışları betimlenmiştir.


Lahdin adeta işlenmedik hiçbir yeri yoktur; Literatürde Sidamara tipi lahitler olarak geçen bu lahit grubuna Anadolu’da çok sık rastlanır ve kökeni de Anadolu topraklarıdır.

Konya’da bulunan Sidamara lahdi bu türün en güzel örneği olup Roma Dönemi’ne, M.S. 3. yüzyıla tarihlenir.


Rekomendasi

Yorumlar (0)