Sipki Aşireti Tarihi

Ünlü Kürt yazar, Profesör Eminê Evdal, Bawermendiyên Kurdên Êzdi isimli kitabında, Sipki aşiretinin kökeni hakkında bazı bilgiler vermektedir.


Eminê Evdal şöyle yazmış:
"Kürt halkı, kadim bir halktır. Kürtler, Önasya' ın en eski halklarından biri olup, şuan Türkiye, İran, Irak, Suriye, Ermenistan, Azerbeycan, Gürcistan, Pakistan ve Orta Asya'da yaşarlar.

1834, Türk, Arap savaşında, Türkler, Kürtlere hükmetmek için onlara baskılar uyguladılar. Be bunun sonucunda Sipki, Rojki gibi Êzdi inancına mensup Kürt aşiretleri, Irak Kürdistan'ından Eyntab (Tutak) çevresine göç ettiler.

1877-78 Rus, Osmanlı savaşında, Eyntab bölgesindeki Êzdi Kürtler, Türklerin baskılarına dayanamayıp, Rusların hakimiyeti altında bulunan Kars'a göç ettiler. Birinci Dünya Savaşında ise Kars çevresinden doğu Ermenistan'ın Talin, Aparan, Hoktêrbêryan ve Êçmiadzin bölgelerine göç ettiler. Bir kısmı da Gürcistan'a, Talin çevresine göç eder. Hala da orada yaşarlar.

Kürtler tarım ve hayvancılıkla ilgilenirler. Êzdi Kürtler, yüzlerce yıl Arap ve Ermeni halklarıyla yaşamışlar. Birbirlerinin günlük kültürlerinden etkilenmişler. Êzdi Kürtler birçok defa Arap ve Ermenilerin ziyaretlerini, ziyaret edip, kurbanlar adayıp, dua etmişlerdir.

Êzdi Kürtler ve Müslüman Kürtler, Kürtçe konuşurlar. Adet ve gelenekleri aynıdır. Ataları Medlerdir. Ermeniler onlara Mar derler. Bütün Kürtlerin isimleri aynı, elbiseleri aynı, adetleri, gelenekleri aynıdır. Yedinci yüzyılda, Kürtlerin bir kısmı İslam dinini seçti. Êzdi Kürtler ise, Kürt Dağları silsilesinde, ata dinlerinde kaldılar."

Not: Sipki aşiretinin yaşadığı bazı köylerin listesine BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.