Polen Filtresi Nedir? Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Araç klima sisteminin parçalarından birisi olan polen filtresi, dışarıdan içeri giren havayı süzer ve zararlı zerreciklerin araç içine girmesine engel olur. Araç içinde solunan havanın temiz kalmasını sağlayan önemli bir parçadır. Dışarıdan aracın içine giren polenler, tozlar ve diğer zararlı bileşenler polen filtresi sayesinde tutulur. Bu filtre zaman içinde kirlenir ve bunun sonucu olarak araç içinde solunan havanın kalitesinde bir düşüş yaşanır. Polen filtresinin temizlenmemesi sonucu araç içinde kötü kokular olur. Alerjisi olan, polene karşı hassas olan ve astım hastaları için bu tür durumlar risk teşkil eder.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Araç polen filtreleri her yıl bir kere veya 25.000 km. de bir değiştirilmelidir. Klima sürekli çalıştırılıyorsa ve araç sürekli taşra yollarda kullanılıyorsa polen filtresi yaklaşık 15.000 km de değiştirilmelidir.

Polen filtresi genel olarak araçların torpido gözünün alt tarafında bulunur. Çok nadirde olsa kaputun içinde de bulunabilir. Polen filtresini değiştirmek için ilk önce aracın torpido gözünün çıkarılması gerekir. Torpido gözünü çıkardıktan sonra filtrede biriken kirleri, artıkları, sinek ölülerini ve diğer kirleri görebilirsiniz. Koku yapan ve sağlığa zarar veren filtreyi yenisi ile değiştirmeniz gerekir. Polen filtresi değişimi diğer parçaların aksine daha az masraflı olduğundan yeni bir polen filtresi alınması daha mantıklıdır. Filtreyi yerine takarken hava akış yönünün doğru olduğundan emin olunuz.

Kirli ve eskimiş polen filtreleri yüzünden araç içini ısıtmak ya da soğutmak zordur. Bu durum motorun daha fazla güç harcamasına neden olur. Bu ise bize fazla yakıt tüketimi olarak geri döner.