Motor Yağı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Metal parçalar arasında ki sürtünmeyi ve aşınmayı engelleyen motor yağı, katkı maddeleri sayesinde güçlendirilmiş bir bileşimdir. Motor yağı olmadığı zaman motor ve motor parçaları çok kısa bir süre içinde aşınır ve ciddi zararlara neden olur.

Araçlarda tercih edilen yağlar çok çeşitlidir. Bunun sebebi ise bazı araçlarda benzin, bazılarında dizel bazılarında ise LPG tercih edilmesidir. Araca uygun yağ seçilmesi aracın sorunsuz çalışması açısından büyük önem taşır. Çoğunluk olarak araçlarda kullanılması gereken yağ türleri araç kullanım kitapçıklarında her zaman belirtilir.

Motor yağı ilgili en önemli özelliklerden bir tanesi akışkanlık derecesidir. Bu viskozite olarak da bilinmektedir. Yağ kalın olduğu zaman viskozitesi yüksektir. İnceyse viskozitesinin düşük olduğu anlaşılmalıdır. Motor yağı alırken havanın sıcaklığı ve araç motorunun teknik özellikleri göz önüne alınmalıdır. Aracın motoru yeni ve yüksek devirli ise düşük değerli yağ seçimi uygun olacaktır. Yağın çok kalın olması akıcılığını yavaşlatır. Düşük bir ısı durumunda motorun bütün parçalarına yağın ulaşması mümkün olmayabilir. Eğer yağ çok ince ise o zaman da daha yüksek sıcaklıklarda yağ daha fazla incelerek koruma özelliğini kaybetmeyle karşı karşıya kalır.