Araç Motorunun Fazla Yağ Yakmasının Sebepleri Nelerdir?

Motor neden yağ yakar?

Arabalar için motor yağı önemli sıvıdır. Bu yağ sayesinde aracın fazla soğuması ve ısınması engellenir. Araç parçalarının birbirine sürtünerek aşınmasına engel olur. Bundan dolayı araç motor yağının belli aralıklar ile kontrol edilmesi olası arızaların önüne geçecektir. Ara sıra motorda yağ azalması görülür. Bunun en önemli nedeni ise motorun yağ yakıyor olmasıdır.

Motor yağı pistonların kayganlaşmasına yardımcı olan bir sıvıdır. Böylelikle sürtünmeye engel olur. Alt kısımda yer alır. Yakıt ve hava karışımı pistonların üst tarafında bulunur. Eğer yağ bu üst kısma dâhil olursa o zaman motorun yağ yakması olayı ortaya çıkar.

Motorun Yağ Yakmasının Sebepleri

  1. Segmanlar motor pistonlarının uç tarafında yer alır ve zaman içinde gevşeme yapabilir. Bu segmanlarda gevşeme olduğu zaman yağ, pistonların üstüne çıkar. Motorun yağ yakmasının en başta gelen sebeplerinden bir tanesi budur.
  2. Supapların zarar görmesi motorun yağ yakmasının bir başka sebebi olarak gösterilir. Emme supaplarının ve yanında bulunan parçalar hasar gördüğü zaman yağ yanma odasına doğru kaçak yapar. Bunun sonucu olarak motor yağ yakar.
  3. Motor yağ seviyesi belli aralıklar ile kontrol edilmelidir. Eğer motor yağ seviyesi düşmüşse bu durum ilerleyen zamanlarda pistonların ve motorun diğer parçalarında aşınmaya sebep olacaktır. Bu durumda yağ eklense bile parçalar aşındığı için motora yağ sızacaktır. Böylelikle pistonlar yağ sızdıracaktır.
  4. Motorun uzun bir süre yüksek devirlerde çalışması da segmanların performansında olumsuzluklara neden olacağından yağ sızdırma olayı ortaya çıkabilir.