AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

AdBlue Ne İşe Yarar?

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

Dizel araçlarda yakıtın emisyon değeri benzinli araçlara göre daha fazladır. Bu durumun düşürülmesi için AdBlue kullanılır. Yani bir başka deyişle emisyon değerlerinin düşürülmesinde AdBlue çözeltisi kullanılır. Bu madde su bazlı bir üre çözeltisidir. Bu karışımda %67,5 su ve %32,5 seviyesinde temiz üre bulunmaktadır. Aslında AdBlue tanınmış bir markadır. Yalnız bu çözeltiyi yapan tek bir marka olduğundan çözelti bu isimle anılmaktadır.

AdBlue Ne İçin Kullanılır?

Su bazlı bir çözelti olan AdBlue zararlı gazların atmosfere daha az salınmasını amaçlamaktadır. Peki, bu durumun gerçekleşmesi nasıl olmaktadır? Normal katalitik kovertör (CRT), dizel partikül filtresi (DPF) ve Selectiv Catalytic Reduction (SCR) beraber çalışır. Motordan dışarı salınan gazlar bu mekanizma ve AdBllue sayesinde tepkimeye girer. Bu tepkime sonucunda saf azot ve suya dönüşür. Bunun sonucunda atmosfere salınan gazlar daha az zararlı olur.

Araçlarda AdBlue için ayrı bir depo bulunur. Bu depo araçların düzenli bakımları sırasında doldurulur. Araç bakımları sırasında eğer bu sıvıda bir azalma görülürse bu sıvının yenilenmesi lazım. Bu çözeltinin ne kadar konulacağı hakkında genel bir ölçü birimi bulunmamaktadır. Ancak 1000 Lt için 40 litre AdBlue konulmaktadır. Bu çözelti kullanım süresi aracın deposuna ve ne kadar yakıt aldığına göre değişiklik gösterir. Eğer AdBlue çözeltisi biter ve bu durumda araç kullanılmaya devam edilirse zaman içinde aracın katalizöründe yüksek emisyon hacminden dolayı bir arızalanma görülür. Araç kullanılmaz duruma gelmeden önce durur. Bunun sonucu olarak aracınız çalışmayacaktır.