Subap Arızası Nasıl Anlaşılır?

Subap Arızası Belirtileri

Subaplar yakıt - hava girişini ve egzoz çıkışını sağlayan motor parçasıdır. Diğer adı valf olarak bilinir. Araçlardaki subapların yarısı emme yarısı da egzoz subapı olarak iki türden oluşmaktadır. Günümüzde sıklıkla karşı karşıya kalınan subap arızası maliyeti yüksek arızalardan birisi olmaya devam ediyor.

Sıkça Yaşanan Subap Arızaları

Sıklıkla valf yani subap parçalarında karşılaşılan arızalanma türleri arasında subap itici lastiğinin arızalanması ya da subap eğilmeleri olarak karşılaşılan arızalar meydana gelmektedir. Bu arızalar kullanım alışkanlığına bağlı meydana gelebildikleri gibi zamana karşı yıpranma payına bağlı olarak da ortaya çıkan birtakım arıza durumları olarak da yer almaktadır.

Subap İtici Lastiği Arızası ve Belirtileri

Motor yağının yanma odasına girmesini engellemekle görevlidir. Bu lastik arızalandığı takdirde araçta yağ eksiltme, motorun yağ yakması, egzozda yanık yağ kokusu ve egzozdan beyaz dumanlar çıkması gibi birtakım belirtiler baş gösterecektir. İşte bu tip durumlarla karşı karşıya kalındığı zaman aracın işlevini yerine getiremez hale gelmesi kaçınılmaz bir son olacaktır. Bunun için motor silindir kapağının sökülerek yedek parçasıyla bire bir değişim işlemi gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde motorun tamamen hasara uğraması ve daha yüksek subap arızası fiyatı maliyetinin baş göstermesi kaçınılmaz sondur.

Subap Eğilmesi ve Belirtileri

Subap lastiklerinin zarar görmesi kadar bir diğer sıkça yaşanan arıza ise subap eğilmelerine dayanan sorunlardır. Bu her ne kadar nadir olarak karşımıza çıksa da yine de karşı karşıya kalınır. Zamanlamanın gerçekleşmediği durumlarda açılıp kapanma esnasında subap zarar görür ve böylelikle eğilmeye başlar. Pistonlar da zarar görür ve aracın hareket etmesi de olanaksız hale gelir.
İşte bu da aracın motoruna dayalı başlıca arızalanma problemleri arasındaki yerini korumaya devam eden özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nitelikleri çerçevesinde değerlendirilirse subap değişimi fiyatları 2019 maliyetine yönelik olarak mutlaka gereken yedek parça değişiminin yapılması son derece önemlidir. Böylelikle araçlarda meydana gelen her türlü arızaların çok kısa süre içerisinde tamamıyla önüne geçilerek performansından ödün verilmemesi mümkün olacaktır. Tüm bunlar da aracın kusursuz bir şekilde çalışması adına mutlaka ihmal edilmemesi gereken motor parçalarından biridir.