Şanzıman Yağı Biterse Ne Olur?

Şanzıman Yağı Eksilirse Ne Olur?

Araç sahiplerinin özellikle de düz vitesli araç sahiplerinin aracın vites geçişine doğrudan doğruya etki eden şanzıman sistemine riayet etmesi gerekiyor. Fakat ülkemizde şanzıman yağı vites geçişlerini etkiler mi pek bilinmiyor. Hatta şanzıman yağı periyodik kontrolden bile geçirilmiyor. Bunun nedeni ise teknik bilgilerin olmamasıdır. Bu nedenle araca zarar vermemek ve maliyeti arttırmamak için şanzıman yağını kontrol etmek ve bitmeden gereken önlemi almak gerekir.

Şanzıman Yağıyla İlgili Arızalar

Şanzıman yağının eksilmesi ya da bitmesiyle ilgili olarak arızalanmalar meydana gelir. Şanzımanda yağ pompası yer almaz ve bu nedenle motor yağından daha çok bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Şanzıman yağı toplam üç litrelik hacme sahiptir ve bir litrelik tüketime kadar şanzıman eksikliğine araç tolerans göstermektedir. Fakat araçta iki litrelik şanzıman yağı varken halen sürülüyorsa bu yeni problemin de meydana gelmesinin kaçınılmaz habercisi olacaktır.
Başlıca arızaları arasında vites geçişinin ya hiç yapılamaması ya da eskisi kadar rahatlıkla vites geçişleri yapılmaması olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte yine bir diğer nokta ise araçta aşırı derecede kulak tırmalayan seslerin geliyor olması da şanzıman yağıyla alakalı bir diğer durum olarak varlığını ortaya koymaktadır.

Şanzıman Yağının Azalmasının Belirtileri

Şanzıman yağının azalmasının belirtileri arasında araçtan haşırtı ve çatırtı seslerinin gelmesidir. Öte yandan vites kolunda da cart curt sesler duyularak vites geçişlerinin çok zorlaşması bunun bir diğer belirtisi olarak karşımıza çıkar. Yine bir diğer nokta debriyaj balata sisteminin zarar görmesine bağlı olarak debriyajın fonksiyonel görevlerini yerine getirememesi kendini gösterir. Bu da manuel şanzıman yağı değişmezse ne olur açısından mutlaka gerekli teknik kontrollerin yapılmasını mümkün kılar.

Şanzıman Yağı Değiştirilmezse Ne Olur?

Araçtaki şanzıman yağı bittiği halde kullanılması mümkün değildir zaten. Çünkü araç boştayken birinci vitese geçemez, geçse de devirli bir şekilde bir üst vitese geçmeniz sizi aşırı derecede zorlayacağından dolayı aracın muayenesi kaçınılmaz olacaktır. Bunun için şanzıman yağı nedir bunu bilip neden yağın takviye edilmesinin kritik önem taşıdığını bilmemizde yarar var. Bu sayede aracın performansı düşmemiş olur.