Şanzıman Kulağı (Takozu) Arıza Belirtileri Nelerdir?

Şanzıman takozu neden arızalanır?

Motor parçalarından birisi de şanzıman takozu olarak bilinir. Sıklıkla arızalanarak şanzıman kulağı arızası fiyatı nedir arıza nasıl giderilir sıkça sorulur. Şanzıman takozu (kulağı) kuşkusuz her bir araç parçası gibi zamana bağlı yıpranmaların doğal sonucu olarak kendini gösterir.

Şanzıman Takozu Neden Arızalanır?

Şanzıman takozunda plastik yer alır. Bu plastik doğrudan motorun ısısına maruz kalır ve bununla da kalmaz; mevsimsel değişikliklerle de mücadele etmek zorunda kalır. Yazın aşırı sıcağından kışın da aşırı soğuğundan etkilenir. Sonunda da plastik yıpranarak şanzıman kulağı artık işlevini yerine getiremez hale gelmiş olur. Bu durumda da mutlaka sanayiye götürülerek ustası tarafından teknik kontrollerinin gerçekleştirilmesi son derece önemli bir konuyu meydana getirir.

Şanzıman Takozu Arıza Belirtileri

Her araçta farklı farklı belirtileri vardır nitekim tofaş şanzıman takozu arızası nasıl anlaşılır öncelikle araçta aşırı derecede titreme söz konusudur. Bunun yanı sıra sürücünün rahatlıkla anlayabileceği şiddette gürültü de meydana gelmektedir. İşte bu gibi durumda şanzıman takozunun arızalanmasına yönelik olarak değişim yapılması gerekir.
Şanzıman takozunun rölantide sarsıntı yaşaması veya aşırı derecede titremesi başlıca belirtilerinden birisi olarak kabul edilir. Motor aksına doğrudan baskı uyguladığı için araç sürekli kontrolden çıkarak sağa sola adeta yalpalar. Bu da kontrolsüz araç kullanımına bağlı trafik kazalarının baş göstermesinin nedenlerinden birisini meydana getirir. İşte yer verilen tüm bu kriterler ışığında değerlendirildiği zaman şanzıman kulağının bu tip arıza belirtilerini meydana getirmesi gerçekten de ortada duran yaklaşım olarak kabul edilmektedir.

Şanzıman Takozu Arızası Nasıl Giderilir?

Şanzıman kulağı ya da takozu motorun aks ön parçacıklarından birisidir. Motorun itiş gücüne doğrudan etki etmektedir. Aracın hız değiştirirken bir anda gürültülü ses çıkarıyor olması ve yine aracın sürekli sağa sola yalpalayarak ilerlemesi ve de şanzıman kulağı titreme yapması başlıca belirtileri olarak kabul edilir. Bunun için şanzıman takımının sökülerek yerine yenisiyle değiştirilmesi gerekir. İçerisindeki plastik değiştirilerek motor ısısına ve mevsimsel değişime bağlı olarak ortaya koyduğu zararlarının tamamıyla ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Yer verilen tüm bu özelliklerine dayanarak aktarıldığı zaman arızanın belirtileri görülür görülmez değişimi gerekir.