Salıncak Arızası Belirtileri ve Nedenleri

Salıncak Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçta Salıncak Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda ön takım parçalarından birisi de alt salıncak parçalarıdır. Bu parçalar arızalanma konusunda diğer parçalara oranla biraz daha sıkıntılıdır.
Araçta salıncak arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabına gelecek olursak birden fazla sebepten dolayı arıza olabileceği için farklı sıkıntıları olabilir. Anlaşılmasında en yardımcı olacak konu ses konusudur. Araçlarda özellikle kasislerde olmak üzere esnemelerde de ses sorunları oluşur ve araçtan garip sesler gelmeye başlar. Özellikle dümdüz, temiz yollarda dahi araçtan lokurtulu diye tabir edebileceğimiz bir ses gelmektedir.
Araçların tekerlerinin iç kısımlarında yıpranma yaşandığı gözlenir. Bunun sebebi araçların tekerleklerinin dışa kamber yapmalarıdır.
Aracınızla ani fren yaptığınızda ya da ani kalkışlarda kolayca anlayabileceğiniz bir "tak" sesi gelir.
Ayrıca direksiyonlarda da garip değişimler görülür. Direksiyon bazı durumlarda kendisini toparlayamaz ya da zor toparlar. Ayrıca direksiyonda çok rahat bir şekilde fark edeceğiniz sertleşme sorunu yaşanır.
Araçta salıncak arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabını böyle verebiliriz. Bu belirtileri her usta şoför kolayca anlayabilir.

Salıncak Değişiminin Önemi

Salıncak değişiminin önemi incelenecek olursa arızalı bir şekilde araç kullanımı sizin için oldukça riskli bir işlemdir. Aracınızla kaza yapma ihtimaliniz dahi olabilir. Çünkü yukarıda anlattığımız sebepleri inceleyecek olursanız sadece ses sorunu değil aynı zamanda direksiyon sorunları da yaşanmaktadır. Direksiyon sorunları da ciddiye alınmayacak sorunlar değildir. Direksiyon sorunları siz arızanın giderilmesini ne kadar süre ertelerseniz o kadar ciddi bir seviyeye ulaşacaktır. Böylece hiç beklemediğiniz bir anda direksiyonu kullanamaz hale gelip kaza yaşama ihtimaliniz olacaktır. Bu yüzden bu tarz bir sıkıntınız varsa ertelemeniz hem sizin kaza yapmanıza sebep verebileceği gibi aynı zamanda aracın masrafını da bir hayli yükseltebilir.
Bu arızaların masrafı sorunun anlaşılıp hemen servise gidilmesi durumunda bütçenizi zorlayacak seviyede bir masraf olarak karşınıza çıkmaz. Yine de araçtan araca farklı fiyatlar ortaya çıksa da genel olarak uygun fiyatlara arıza gideriliyor diyebiliriz. Siz de bu tarz bir salıncak arızası belirtilerini aracınızda görürseniz hemen servise giderek hem kendi hem de başkalarının hayatını tehlikeye atmamış olursunuz.