Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Rotil Arıza Belirtileri Nelerdir?

Rotil araçların direksiyon bağlantılarını sağlamaya yarar. Eğer burada bir sıkıntı oluşursa araçtan garip sesler gelir ve sürüşü engelleyici etkenler oluşabilir.
Araçta rotil arızasını belli eden bazı semptomlar görünür. Bu sorunlardan bazıları.

  • Araç tekerlerinin dışa doğru kamber yaptığı gözlenir.
  • Lastikte ısınma sorunları oluşur. Lastiklerin içi gereğinden fazla ısınır.
  • Aracınızla kasislerden geçerken gıcırtı sesi duyarsınız.
  • Aracınızda ani fren ya da gazda "tak" sesi gelebilir.
  • Ani frenlerde aracın tekerleği yerinden oynuyor gibi hissedebilirsiniz.
  • Eğer ki sadece sağ veya sol rotil arızalandıysa, aracın bozulan tarafa doğru çektiğini hissedersiniz. 

Bütün bunlar rotil arızasında oluşabilecek belirtilerdir. Bu tarz durumlar genel durumlardır. Aracın modeline göre sorunların farklılık gösterdiği olsa da genel olarak rotil arızalarında bu belirtiler ortaya çıkar. Zaten aracınıza hakim bir sürücüyseniz bu tarz değişimleri anlamamanız imkansıza yakındır. Bunun gibi durumlar yaşadığınızda aracınızı servise götürmenizde fayda var demektir. Kendi çabanızla yapmaya çalışmanız ya da ertelemeniz aracınız için istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Arızalı Rotil Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Aracınızı bu şekilde kullanıp servise götürmezseniz, rotil arızası giderilmezse olabilecekler düşünüldüğü vakit akla ilk gelen lastiğin aşınması olacaktır. Böylece lastikleriniz sorunun kaynağına göre farklılık göstererek içe ya da dışa doğru açısı değişir. Bu açı değişimi sizin trafikte sorun yaşamanıza dahi neden olabilir. Rotil arızası giderilmezse bu lastikler kullanılmayacak hale gelecektir. Yani bu da demek oluyor ki eğer rotil arızası giderilmezse servis masrafının yanı sıra bir de lastik masrafınız oluşabilir.
Bazen de aracın sağa ya da sola çekme yapmasına sebep olur. Rotil arızası ne kadar geç giderilirse bu çekmeler de o kadar şiddetli olur ve bu da kazaya davetiye çıkaracak bir sebeptir. Rotil arızası giderilmezse olabilecek bunlardır. Yani bu arıza ertelenecek seviyede bir arıza değildir. Hemen servise gidip düzeltilmesi gerekir. Zaten parçalar da düşünülürse ekonomik parçalardır ve ekonomik olarak sizi zorlayacak bir fiyat çıkmayacaktır. Tabii ki bu fiyat aracın modelinden modeline değişse de genel olarak fiyatlar uygun diyebiliriz.