Motor Kompresyon Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kompresyon Testi Nasıl Yapılır?

Kompresyonun sözlük anlamı, basınç, sıkıştırma basıncı demektir. Piston yukarı doğru hareket ettiği zaman silindirin içinde bulunan hava – yakıt karışımını sıkıştırabildiği maksimum basınç miktarıdır. Kompresyon bar ya da PSI türünden ölçülür. Araç motoru kullanıldıkça zaman içinde yıpranır. Yıpranan parçalar basıncın kaçmasına ve azalmasına neden olur. Bu ise daha fazla kuvvet sarf edilmesi demektir. Daha az basınç altında yanan hava – yakıt karışımı daha az kuvvet verir.

Kompresyon Testinin Anlamı Nedir?

Kompresyon testi, kompresyon aleti ile kuru ve ıslak olmak üzere her silindir için iki defa yapılan bir işlemdir. İşlem biraz karışık gibi görünse de aslında çok basittir. Manometre cihazıyla silindir içinde bulunan basıncın değeri ölçülür. Bu teste girmeden önce kendinizin de yapabileceği çok küçük bir deney size bu test ile ilgili bilgi verecektir. Aracın yağ çubuğunu çıkartın ve gaza basın. Eğer yanmış gaz, buhar ve yağ damlacıkları bulunuyorsa araçta kompresyon düşüklüğü vardır. Hangi silindirde problem olduğunu anlamak için motora kompresyon testi yaptırmalısınız.

Kompresyon Testinin Yapılışı

M12 fittingli bir test cihazı kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü cihazın smart buji yuvalarına oturması gerekir. Teste başlamadan önce aracın motoru ılık olmalıdır. Kontak kapatıldıktan sonra yakıt pompası ve ateşleme bobini soketleri sökülür. Ardından buji kabloları ve bujiler çıkartılır. Bu sayede gerekli güvenlik önlemleri sağlanmış olunur. Araç hazırlandıktan sonra test aletinin ucu ilk silindirin yuvasına güzel bir şekilde takılır. Yardımcısını 3-5 saniye boyunca marşa basarak aracı çalıştırır ve 4 kez bu işlemi tekrarlar. Manometrede gördüğünüz değeri bir kenara yazın ve diğer silindirlere de aynı testi uygulayın. Bütün silindirlere aynı testi uyguladığınızda araca yapılan kompresyon testi bitmiştir. Bu kuru yapılan teste örnektir.

Eğer silindirlerden birisi çok büyük fark içeriyorsa ıslak test yapmanız gerekir.
Bunun için test edeceğiniz silindirin üstüne bir tatlı kaşığı miktarında motor yağı damlatın ve testi tekrar uygulayın. Aldığınız değerleri bir yere not edin. Motor yağının yalıtım özelliği vardır. Bundan dolayı kuru testten daha yüksek değerler çıkar.

Kompresyon Test Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Islak testte alınan değerler yüksek çıktıysa segmanlarda aşınma var demektir. Bu işlemden tam emin olmak istiyorsanız silindirin içine motor yağının biraz kalın olanından damlatın ve ölçümü tekrar edin. Çıkan değerler yine yüksekse segmanlarda sorun olduğu kesinleşmiştir. Değerlerde herhangi bir değişiklik görünmüyorsa o zaman supap arızası vardır. Bitişik halde olan iki silindirde kompresyon seviyesi hala düşük gösteriyorsa o zaman silindir kapak contası arızalanmıştır.