Mazot Pompası Arızası Belirtileri Nelerdir?

Mazot pompası bozulursa ne olur?

Mazot pompası arızalandığında birçok şekilde belirti verir. Ancak bu belirtiler ilk zamanlar anlaşılmaz. Bu da diğer arızalarla karışmasına neden olur. Belirti artıkça net olarak anlaşılabilir. Çoğunlukla yolda kalmaya sebep olur.

Mazot Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir?

Motor çalışmaya başlarken güçlük çeker. Sabahları ve kış aylarında zor çalışmaya başlar. Çalışması için gaz vermeniz gerekebilir. Rölanti dengesizlikleri yaşanır. Araç her an stop edecek gibi dalgalanabilir. Bunu düzeltmek adına gaz veriyorsanız mazot pompası arızalı olabilir. Araca ani gaz verildiğinde ve çalıştığında kısa süre içinde tekleme ve boğulma oluşuyorsa düşünülebilir. Pompa basıncından dolayı araç hızlanmakta sorun yaşıyor ve atak değilse akla gelebilir. Egzoz siyah duman çıkarabilir. Pompadan kaynaklanan düzensiz benzin akışı buna sebep olur. Eğer araç yüksek devir yapıldığında sorun yaşıyorsa düşünülür. Hızlı giden aracın ani teklemesi de bunun habercisidir. Araçtaki yakıt azaldığında yaşanan sorunlar artış gösteriyorsa mutlaka mazot pompasına bakılmalıdır. Mazot pompası elbette çalışırken ses çıkarır. Ancak çıkan bu ses sorun olduğunda daha da artar. Araç rölantide iken bile bu ses duyulabilir. Bu ses sorunları yaşandığında da mazot pompası incelenmelidir. Yakıt tüketimi de artabilir. Normalde pompa araç için düzenli yakıt gönderir. Bu aracın çalışması için yeterlidir. Ancak pompa düzenli yakıt göndermezse yanan benzinin kalitesi düşer. Bu da doğal olarak araca daha fazla benzin harcatır. Yakıt tüketimi göze çarpacak şekilde artıyorsa bir servise götürmekte fayda vardır.
Mazot pompası arızasını anlamak biraz geç olabilir. Çünkü ilk başlarda belirgin bir şey ortada yoktur. Ancak yukarıda sayılan belirtilerden biri veya birkaç tanesi görüldüyse araç muayene edilmelidir. Sorunun tam anlaşılması için işinin ehli kişilerce kontrol yapılmalıdır. Mazot pompası sandığınız arızanın altında başka bir sıkıntı oluşabilir. Yaşanan arızanın sağlıklı çözümü için bu işi bilen birine gitmek gerekir. Alanında marka haline gelmiş kaliteli bir servise götürmek daha da önemlidir. Bu şekilde kafanız rahat olur. Aynı zamanda sorunun tekrar yaşanma ihtimali en az olur.