Karbüratör Arızası Belirtileri Nelerdir?

Karbüratör arıza belirtileri

Araçta eğer enjektör ve elektronik ateşleme yoksa yakıt sistemi ayarlanması karbüratör ile yapılır. Karbüratör dediğimiz parça araca iletilecek yakıt ve hava karışımı konusunu belirler. Motorun düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu parça araç için önemlidir. Bu parçada yaşanacak sıkıntı motorun düzenini bozar ya da hiç çalıştırmayabilir. Karbüratör kullanan araçların %90’dan fazlası LPG de kullanır. Günümüzde bu böyledir. Ancak muayene kriterlerine araçların benzinli olarak da çalışması zorunlu olmuştur. Karbüratörlü araçlarda LPG olduğu için bu oldukça sıkıntı oluşturmuştur.

Karbüratör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Karbüratör arızasında oluşabilecekleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Araç LPG ile çalıştığında iyiyken benzine geçildiğinde çalışmaz.
  • Benzin miktarında ve benzin otomatiğinde sıkıntı yokken araçta tekleme, stop etme olur. Ya da araç hiç çalışmaz.
  • Hava girişinde sorun olur. Hava yakıt karışması ne kadarsa ona göre çiğ duman çıkışı ve egzoz patlaması olabilir.
  • Aracın rölantide çalışması normal iken devirlenmede sıkıntı yaşatır.

Bunların dışında birçok belirti olabilir. Belitiler daha çok tekleme ve gaz yememe olarak farklılaşır. Bu belirtiler akla karbüratör arızasını getirse de tam olarak incelenmeden kesin karar verilmemesi gerekir. Bazen başka sorunlara bağlı olarak da bu tür durumlar olabilir. Bunun için aracı işinin ehli olan birinin kontrol etmesi gereklidir.

Karbüratör Arızası Nasıl Giderilir?

Uzun süreli LPG kullanan araçlarda bu arıza sık yaşanır. Her gün az da olsa benzin kullanmayıp sadece LPG kullanıldıysa sorun yaşanır. Karbüratör bu kullanıma bağlı olarak çeşitli sorunlar yaşar. Memeleri kurur ve tıkanır. Bu parçada olan tıkanma hortumların özelliğini kaybettirir. Sıvı akışında direnç oluşturur. Bu parçada sorun yaşandığında ustalar ilk meme uçlarına ve yakıt hortum girişini kontrol eder. Burada yaşanan sorun temizlenir. Eğer sorun temizlik ile ortadan kalkmıyorsa sadece bu işi yapan servislere ve ustalara araç gönderilir. En son hiçbir şekilde çözüm olmadıysa parça değişimi olur. Yaşanan arızaların büyük nedeni uzun süre kullanıma bağlı kirlenme ve tıkanıklıktır. Bu nedenle genelde söküp temizleme yapıldığında sorun çözülür. Ancak arızanın nedeni bu değilse farklı çözüm yolları elbette kullanılır.