Intercooler Arıza Belirtileri Nelerdir?

Intercooler arıza belirtileri

Turbonun beslenmesi herkesin bildiği gibi aracın motoruna giden hava basıncının artmasını sağlar. Bu da havanın daha motora bile girmeden yüksek sıcaklıklarda olmasını sağlar. Bu yüksek sıcaklığın soğuması için intercooler devreye girer. Böylelikle hava normal sıcaklıkta motora ulaşır. Bu yüzden intercooler arızasının neden olduğunu ve ne olduğunu bilmek her araç sahibi için önemlidir.

Turbo Intercooler Arızası Belirtileri

Intercooler da yaşanan arıza turbo sistemini kullanılmayacak duruma getirebilir. Arızayı fark edebilmek için bazı belirtiler vardır. Bunlara bakıldığında bir fikir yürütülebilir.
Bu parçada arıza yaşandığında aracın çekiş gücü azalır.

  • Egzoz daha fazla gaz salınımı yapar.
  • Yakıt tüketimi artar.
  • Motor arıza ışığı yanar.
  • Turbo devreye girdiği zaman aracın çekiş gücü değişmez.
  • Turbo çalıştığı halde hiçbir sorun görünmüyor fakat çekiş gücü düşükse intercoolerde sorun olabilir.
  • Turbo tarafından üretilen basınçlı hava radyatörden geçtiğinde radyatörde oluşabilecek çatlak basıncı düşürebilir. Bu araçta turbo yokmuş gibi arıza yaşatabilir.
Genelde insanların aklına ilk turbo arızası gelir. İntercooler arızası çoğunluğun aklına gelmez. Turbonun üretebildiği tüm güç bu sayede motora gittiği için herkes ilk bunu düşünür. Tabiki arızanın net olarak anlaşılması için parçalar kontrol edilir. Sıkıntı her iki parçada da olabilir. Ya da hiçbirinde olmayıp daha başka nedenlerden oluşabilir. Oluşabilecek her soruna karşı bu belirtiler yaşandığında uzman bir kişiden yardım alınmalıdır. Aracın kontrol edilmesi ile durum net bir şekilde anlaşılacaktır.

Intercooler’ın Görevi Nedir?

Havanın turboda sıkışarak basıncını arttırmasıyla hava sıcaklığı oldukça yüksek seviyeye ulaşır. Bu seviye 200 dereceyi bulabilir. Bu sıcak havanın motora soğutularak gitmesi gerekir. Bu soğutma işlemini dizel veya benzinli turbo intercooler gerçekleştirir. Turbo tarafından sıkıştırılmış olan hava radyatör ile soğutulur. Daha sonra ise motora iletilir. Havanın soğutulmasıyla iyi bir yanma ortamı oluşur. Bu hem performansı arttırmayı sağlar. Hem de egzozda gaz salınımını daha düşük seviyeye çeker. Aynı zamanda motorunda oldukça stabil çalışmasına yardım eder. İntercooler bu işlemi yapabilmek için motor suyunu soğutan radyatör gibi aracın ön kısmından aldığı havayı kullanır.