Enjektör İşemesi Nedir? Hangi Sorunlara Yol Açar?

Enjektör İşemesi Tamiri Nasıl Yapılır?

Enjektörler çalışmadıklarında her zaman arıza olduğu anlamına gelmeyebilir. Eğer ölçülü bir şekilde püskürtme yapıyorlarsa bu normal çalışıyor anlamına gelir. Enjektör normal standartta değil ondan daha az ya da daha fazla çalışıyorsa bir arıza olduğu düşünülmelidir.
Halk arasında benzin ve dizel enjektörlerin fazla püskürtme yaptığı durumlara enjektör işemesi adı verilir. Enjektör işemesi bir çok araç sürücüsünün başına gelen arıza çeşididir. Bu nedenle konu hakkında bilgi sahibi olmanız yaşayacağınız problemlere müdahale etmede önemli rol oynar.

Enjektör İşemesi Nasıl Giderilir?

Enjektör işemesi tamirinde genel olarak işeme miktarına bakılarak karar verilir. Çoğunlukla tamir yerine değişim yapılmaktadır. Tamir veya değişim olup olmayacağı arızanın türüne göre belirlenir. Bu konuda ilk bilinmesi gereken enjektör işemesinin tam olarak ne olduğudur. Enjektör işemesi normalden fazla olan püskürtme demektir.

Enjektör İşerse Nasıl Bir Durum Oluşur?

Enjektör işemesi durumunda hemen anlaşılan ilk ipuçlar vardır. Aracın düzensiz çalışması, çalışırken patırtılı olması, boğulma olması, çekiş gücünün az olması, aşırı yakıt harcaması bunlardan en önemlileridir. Bunlar farkedilir ve onarılmazsa ilerleyen zamanlarda birçok sorun oluşabilir. Silindir kapaklarında, subaplarda, piston ve gömleklerde hasarlar oluşabilir. Piston erimesi ortaya çıkabilir. Bunlar önemli konulardır. Zaman ve maliyet olarak ciddi sıkıntılar yaşatabilir. Bu durum anlaşılır anlaşılmaz hemen müdahale edilip sorun giderilmelidir. Dikkate alınması gereken ciddi bir arızadır. Enjektör işemesi belirtileri net bir şekilde anlaşılabilir. Anlaşılmadığı durumlarda çoğunlukla diğer arızalarla da karıştırılma ihtimali oldukça fazladır.

Enjektör İşemesinin Genel Belirtileri Nelerdir?


  • Bu belirtileri şu şekilde kısaca sıralayabiliriz:
  • Araç rölantide çalışırken devir dalgalanmaları yaşanır.
  • Gaz yememe problemleri ile karşılaşılır.
  • Aracın çekiş gücü azalır.
  • Normalden fazla şekilde yakıt tüketilir.
  • Egzoz duman atar.
  • Motor sarsıntılı çalışarak sesi değişir.
  • Araç normalden zor çalışır.

Bu arızanın çözümü için genelde tamir yapılmaz. Ancak arızanın miktarına ve parça fiyatına bağlı olarak tamir de mümkün olabilir. Buna ancak parça çıkarılıp araç kontrolü yapıldıktan sonra kesin karar verilir. Parçanın fiyatı uçuk değilse parçanın tamiri yerine değiştirilmesi daha sağlam bir çözümdür. Fakat tamir gerekiyorsa işinin ehli biri bunu yapmalıdır. Markalaşmış bir firmayı seçmeniz iyi olacaktır. Bu sorunu tekrar yaşamamak adına önemli bir noktadır.