Egzozdan Neden Su Gelir?

Egzozdan su çıkması

Araç egzozundan su akması veya püskürmesi birçok sebepten meydana gelebileceği gibi bazı durumlarda normaldir ve telaş yapılmaması gerekir.

Egzozdan Su Gelmesinin Nedenleri

Egzozdan çeşitli sebeplerden dolayı su akabilir. Su akmasının nedenlerini maddeler şeklinde şöyle sıralayabiliriz.

Yoğuşmadan Dolayı Egzozdan Su Akması

Egzoz vasıtasıyla dışarı atılan sıcak gazlar soğuk egzoz borularında neme neden olur. Bu olay devam ederse egzozdan su damlaması gibi durumlar ortaya çıkar. Bu durum oldukça normal bir sonuçtur. Bu olay birçok araçta meydana gelebilir. Bu durum özellikle kış aylarında daha fazla görülmektedir. Yazın egzozdan su akma olayı seyrek görülür. Akan suyun yoğunlaşmadan dolayı olduğunun göstergesi ise aracın uzun bir süre kullanımından sonra su akımının kesilmesidir. Kış aylarında aracı sabahları ilk olarak çalıştırdığınızda suyun akması yoğunlaşma olayına güzel bir örnektir.

Silindir Kapak Contasından Dolayı Su Akması

Bazı araçlarda egzozdan su akması üst kapak contasında bir sorunun olduğunun göstergesidir. Motor içinde bulunan yağ ve suyun birbirinden ayrı tutulmasını sağlayan parça silindir kapak contasıdır. Bu contanın hasar görmesi, yıpranması veya aşırı yüksek sıcağa maruz kalması görevini tam olarak yerine getirmesini engeller. Eğer silindir kapak contası görevini yerine getiremezse motor yağına ve diğer parçalara su karışır. Silindir kapak contasında arıza olduğu zaman araçta su eksilmeye başlar. Motor antifriz haznesinde su azalıyorsa contanın kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca suya yağ, yağa su karışması da bunun işaretidir. Su bidonunda ki suya bakarak içine yağ karışıp karışmadığını kontrol edebilirsiniz.
Silindir kapak contasının yanması sonucu; aracın performansında bir düşme olacaktır. Rölantide bozukluklar görülür. Araçta tekleme ve aracın çekiş gücünde bazı düşmeler göze çarpar. Aracınızda böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız bir oto tamircisine gidip aracınızı kontrol ettirmeniz gerekir.

Kalitesiz Yakıt

Hava yakıt karışımı yanma odasında yandıktan sonra bir miktar suyun açığa çıkması normaldir. Yalnız ortaya çıkan su miktarı çok az olmalıdır. Bu durum LPG kullanılan araçlarda daha sık görülür. Bunun sebebi kullanılan yakıt ile ilgili olabilir. Eğer aracınızda kalitesiz yakıt olduğundan şüphe ediyorsanız yakıtınızı ya da benzin aldığınız yeri değiştirmeniz tavsiye edilir.