Distribütör Nedir? Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motorlu taşıtlarda bobinden aldığı elektriği makara yardımıyla zamanlama sırasına göre bujilere aktaran motor parçası distribütör olarak adlandırılır. Görevi ateşlemeyi sağlamak ve böylelikle aracın kalkışa hazır hale gelmesini sağlamaktır. Fakat birtakım sorunlarla karşı karşıya kalınması durumunda distribütör modülü arızası meydana gelebilmektedir.

Distribütör Arızalanırsa Ne Olur?


  • Araç ateşleme yapamayacağından stop eder.
  • Hava filtresinde patlamalar meydana gelir.
  • Aracın yakıtı ateşleme olmadığından dolayı yanmayacağından egzozda sorunlar yaşatır.
  • Yüksek devirde araçtan aşırı derecede ses gelmesine neden olur.
  • Egzoz emisyonu yükselir.
  • Yakıt tüketimi artar.
  • Aracın motoru gürültülü çalışarak araç sürekli sarsılır.

Bu tip sorunlarla karşı karşıya kalınması durumunda bu tip belirtilerin ortaya çıktığını dile getirmemiz gerekiyor.

Distribütör Neden Bozulur?

Distribütör arızalarının meydana gelmesinin aslında pek çok nedeni olsa da asıl neden distribütörün kullanım ömrünün dolması olarak karşımıza çıkıyor. Bu arızalanmasının altında yatan başlıca nedendir. Ancak bunun yanında distribütör temizliği periyodik olarak gerçekleşmediği zamanlarda da sıkça karşı karşıya kalınır.
Sürücüden kaynaklanan soruna ilişkin yanlış devirde araç kullanma ve aracın yakıt kalitesi düşük benzinle sürekli kullanımı başlıca distribütör sorunlarının altında yatan nedenleri birer birer ortaya koyar. Söz konusu bu gibi durumlarda ise aracın performansı neredeyse yarı yarıya düşerek araç sahibinin maliyetini arttırır. Bu nedenle mutlak surette aracın rutin kontrollerinin ihmal edilmeden düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi her anlamda önem teşkil eden nitelikler arasındaki yerini korumaya devam etmesi bağlamında farkını bir kere daha meydana getirir.

Distribütör Nasıl Tamir Edilir?

Aracın distribütörü bobinden aldığı elektriği tevzi makarası yardımıyla bujilere aktarmakla görevlidir. Bu da aracın ateşleme zamanını mümkün kılarak aracın çalışır hale gelmesini sağlar. Fakat distribütör tamircisi tarafından söz konusu bu tip arızaların ortadan kaldırılması gerekecektir. Bu da distribütöre dayalı sorunların kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması ve her anlamda distribütör problemlerinin gerçekten de tamamen sorununun çözülmesi mümkün kılınmaktadır. İşte bütün bu özellikleri bağlamında ateşleme zamanını belirleyen çok önemli bir parça olarak distribütörün her açıdan aracın performansına doğrudan etki ettiğini dile getirmek gerekecek. Bunun için mutlaka usta yetkili servise götürerek aracın distribütör parçasını değişim ve tamiratını gerçekleştirmek gerekecektir.