Direksiyon Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon Pompası Arıza Belirtileri

Direksiyon pompası aslına bakacak olursak araçlarımızdaki en sağlam parçalardan bir tanesidir. Ama araçlarınızda herhangi bir sıkıntı olmaması durumunda dahi düzenli olarak bakımını yaptırmak zorundasınız. Çünkü araçların sık kullanımı durumunda bakıma ihtiyaçları olabilir.
Direksiyon pompası arızasının sebeplerinden biri de işte bu dediğimizi gibi gereğinden az bakım yapılması olabilir. Ayrıca araç yağsız kalıyorsa da bu tarz sıkıntılar görebilir. Peki direksiyon pompası arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabına gelelim.
Eğer aracınız sebepsiz yere yağ sıkıntısı yaşıyorsa bu sebeplerden bir tanesi olabilir. Aracınız yağ kaçırıyordur ve bundan dolayı sürekli bir normalden fazla yağ eksilmesi sorunu yaşıyor olabilirsiniz.
Direksiyon pompasından ciddi bir şekilde ses geliyorsa bu da sebeplerden bir tanesidir. Direksiyonu en iyi siz tanıyorsunuz.Direksiyon eğer eski kıvraklığını yitirmiş sağa, sola dönüşlerde normalden fazla eform sergiliyorsanız direksiyon pompasında arıza olma ihtimali yüksektir.
Ayrıca bazı durumlarda direksiyon arıza lambası yanabilir. Bu yanma ara ara olabileceği gibi sıkı sık da yaşanabilir.
Direksiyon pompası arıza nasıl anlaşılır sorusunun cevabı genel olarak böyledir. Sizler de bu tarz sıkıntılar yaşıyorsanız en yakın servise gitmenizde fayda var diyebiliriz.

Direksiyon Pompası İçin Yapılması Gerekenler

Direksiyon pompası için yapılması gerekenler vardır. Aslında bunları yapmanız durumunda direksiyon pompası arızası yaşama ihtimaliniz düşecektir. Bunlardan bir tanesi belli periyotlarla aracınızı kontrole götürmek olacaktır. Bazı durumlarda yağ gereğinden fazla azalır ya da eskir. İşte bu tür durumlarda yağı kesinlikle değiştirmelisiniz. Peki yağın eskidiğini nasıl anlarız diye soracak olursanız renginden dahi anlayabilirsiniz. Yağ rengi normalden epey bir farklılık gösterir hatta yapısı bile değişir. Bunun için size belli bir kilometre vermemiz doğru olmaz. Fakat belli bir kilometreden sonra yağın eskidiğini söyleyebiliriz. İşte bu tarz sebeplerden dolayı aracınızın kontrolünü aksatmadan yaptırmalınız. Tahliye yağ boruları, direksiyon kutularına bakımı da servise götürdüğünüz vakit unutmamalısınz. Tüm bunları yapmanız durumunda direksiyon pompası çok daha sağlıklı olacak ve arıza oluşumunu büyük bir ihtimalle engelleyecektir. Siz yine de arıza belirtileri olduğu vakit aracınızı servise götürmelisiniz.