Direksiyon Arıza Lambası Neden Yanar?

Direksiyon arıza belirtileri

Direksiyon arıza lambası neden yanar sorusunun birden çok cevabı vardır. Bu cevaplardan biri yağ azalmasıdır. Aracınızın direksiyon hidrolik yağı olması gerekenden azsa arıza lambası yanabilir. Direksiyon pompasından kaynaklı sorunlardan dolayı da olabilir. Bunlardan biri sigortanın sorunlu olmasıdır ya da direksiyon pompasında arıza sorunu vardır. Direksiyon power soketi de direksiyonlar için önemlidir. Bu soketin gevşemesi, çıkması ya da oksitlenmesi durumunda da bu tarz sıkıntılar yaşandığı görülmüştür. Powerda aküde akım yetersizliğinden dolayı yeterli akım oluşmuyor olabilir. Yağ basıncı olumsuz bir şekilde etkilenip basınç düşüyor ya da hiç basınç yaşanmıyor olabilir. Aft kablosunda problem yaşanıyor olma ihtimali de vardır. Tüm bu ihtimaller direksiyon arıza lambasının yanmasına sebebiyet verir.
Direksiyon arıza lambası yanması durumunda bu işi ertelememeli ve kısa bir vaktinizi ayırarak servisinize gidebilirsiniz. Özellikle araç sıkıntıları ertelenip yok sayılabilecek sıkıntılardan değildir ve böyle yapmanız durumunda araç hasarı birden bire sebepsiz yere artabilir. Bu yüzden doğru olan uzun bir süre geçmeden servise gitmek olacaktır.

Direksiyon Arızasında Yapılması Gerekenler

Direksiyon arızasında yapılması gerekenler vardır. Bunları yaparak sorunun sebebini kendiniz dahi anlayabilirsiniz. Bunlardan ilki hidrolik yağ seviyesini kontrol etmeniz olacaktır. Pompadan normalde olmayan fakat arızadan sonra oluşan bir ses olup olmadığına dikkat edin. Eğer farklı bir ses olduğunu düşünürseniz aracınızı durdurarak servis çağırmalısınız. Eğer direksiyonu çevirirken garip sesler duyuyorsanız da aracınızı sürmeniz önerilmez yine bu tarz durumda aracı durdurup servis çağırmak akıllıca olacaktır.
Direksiyon normalden sertse ve döndürürken zorluk çekiyorsanız yine aracınızı durdurmanızda fayda vardır. Yani kısacası direksiyon arıza lambası yanıyorsa sorun düşündüğünüzden daha ciddi olabilir.
Direksiyonlar bildiğimiz gibi araçların kontrol edilmesinde en temel fonksiyonlardan biridir. Bu yüzden bu direksiyonların kontrolü zorlaştığında ya da işlevini yitirdiğinde trafikte araç kullanıyor olmanız durumunda hiç istemediğiniz şeyler yaşanabilir. Bu yüzden size direksiyon arızasında yapılması gerekenler olarak bazı şeyler anlattık. Bu tür durumlarda ne olursa olsun aracınızı bir kenara çekip servisin gelmesini beklemelisiniz. Araç kullanmanız bu tarz durumlarda çok riskli olacaktır.