Debriyaj Çatalı Nedir? Ne İşe Yarar?

Debriyaj Çatalı Ne İşe Yarar?

Debriyaj düz (manüel) vitesli araçlarda vitesler arasındaki geçişi sağlayan baskı balata sistemidir. Debriyaj kendi içerisinde debriyaj çatalı nedir olarak birkaç parçadan oluşur. Bu parçaların her birisi birbiriyle uyumlu olarak ahenkli bir şekilde çalışır.
Debriyaj çatalı sayesinde belirli bir hıza ulaşıldığında ikinci vites, üçüncü vites gibi geçişlere rahatlıkla geçmek son derece mümkün. Öte taraftan söz konusu debriyaj çatalı sayesinde debriyaj balatası sıyrılmadan ve aracın performansı olumsuz bir şekilde etkilenmeden kesin çözüm ortaya konur.

Debriyaj Çatalı Arıza Belirtileri

Debriyaj çatalı baskı balata hareketleriyle kavrama noktasını belirlemede motorun itiş gücüyle koordineli görev alır. Debriyaj çatalının arızalanmadan önce birtakım belirtiler ortaya çıkar. Söz konusu bu belirtiler arızanın baş göstermesinin de kesin nedenleri olarak karşımıza çıkar. Başlıca belirtilerinden ilki vites geçişlerinin yapılamaması olarak karşımıza çıkar. Bu da aracın büyük ölçüde zarar görmesi anlamına gelecektir. Yine vites geçişlerinde aracın bağırması sürekli hale gelir ve bu da araca zarar veriyor.
Debriyaj çatalı arızalanmasının bir diğer belirtisi ise debriyaj çatalı fiyatı aracın debriyaj kavrama noktasının daha yukarı çıkması ve yarım debriyajı kavramada güçlük çekilmeye başlanması olarak düşünülür. Öte taraftan vites değişikliklerinde vites kolundan sürtünme ya da haşırtı gibi garip sesler gelmesi de arızaya dayanan belirti olarak kabul edilmelidir.

Debriyaj Çatalının Faydaları


  • Debriyajın kavrama noktasını kuvvetlendirerek yokuş kalkışını kolay hale getirir.
  • Vitesler arasında rahatlıkla geçişe olanak tanır.
  • Motorun itme gücünü arttırarak motordan maksimum düzeyde performans alınmasına yardımcıdır.
  • Debriyaj balata ömrünü uzatarak aracın teknik maliyetini en aza indirir.

Bu önde gelen debriyaj çatalı faydaları doğrultusunda değerlendirildiği takdirde gerçekten de pek çok açıdan öne çıktığını ortaya koymamız mümkün olacak.

Debriyaj Çatalı Nasıl Değiştirilir?


  • Öncelikle şanzıman sökülür.
  • Ardından sırasıyla debriyaj bilyesi sökülerek dışarı çıkarılır.
  • Son çıkarılacak baskı balata takımıyla debriyaj çatalı eskisiyle yenisinin değişimi gerçekleştirilir.

Bu periyodik bakım aracın düzenli olarak çalışmasına olanak tanıdığı için her açıdan kalitesinden ödün vermeden eşsiz sürüş deneyimi sunacaktır. Bunun yanı sıra debriyaj sisteminin ömrünü uzatacağından ötürü her türlü teknik arızaların önüne geçmektedir. Bu sayede araç sahibi maliyet sorunlarından kurtulacaktır.