Benzin Pompası Arıza Belirtileri

Benzin Pompası Arıza Belirtileri

Benzin pompası arızası net bir şekilde anlaşılabilir. Ancak başka arızalarla da sık sık karıştırılabilir. Bu benzin pompasında gelebilecek her türlü sıkıntı hemen halledilmelidir. Eğer pompa bu şekilde kullanılırsa daha fazla yakıt kullanılacak bu da pompayı tamir ettirmekten daha fazla maliyete sebep olacaktır. Ekonomik açıdan sıkıntı yaratacak düzeye getirmeden erkenden müdahale yapılması faydalı olur. Aksi takdirde ekonomik sıkıntı yaşadıktan sonra yaptırmak maliyetli olur.

Benzin Pompasının Bozulma Nedeni

Buna birçok sebep sıralayabiliriz. Az yakıt kullanımı, çeyrek depodan daha az benzin ile araç kullanımı, benzin pompasının eskimesi, araca gerektiğinden daha az veya fazla bar dereceli olan pompa kullanımı sebep olabilir. Ayrıca seyrek kullanıldığı ve elektrik aksamı nedeniyle de arıza oluşabilir. En sık karşılaşılan neden ise aracınızı az yakıt ile kullanmaktır. Bunun sebebi ise benzin pompasının depoda bulunan benzinle soğutma yapmasıdır. Benzin azaldığında pompamın ömrü de azalır.

Benzin Pompası Arıza Belirtileri


  • Bu belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür;
  • Araç hızlanırken zorlanıyorsa ve tutma hissi oluşturuyorsa,
  • Araç hızlı olduğunda gaz yemiyorsa,
  • Kontağı açtıktan sonra marşa basmadan ses duyuluyorsa,
  • Yakıt tüketiminde artma olmuşsa,
  • Yüksek devir yapıldığında araç tekliyorsa,
  • Araç çalıştığında devirlenme sorunu varsa,
  • Marş dönmesine rağmen araç çalışmıyorsa benzin pompasında sorun olduğu söylenebilir.

Saydığımız belirtiler ateşleme sisteminden de kaynaklanabilir. Bunları ayırt etmek için yollar elbette vardır. İkisinin arasındaki farka dikkat etmek gerekir.
Araçta LPG kullanılıyorsa tekleme, hızlanma ve devirlenmede sorun yoksa pompaya bakmak gerekir. Emin olmak istenirse bilgisayarla kontrol yapılmalıdır. Araç benzinle çalışmayıp sadece LPG ile çalıştığında da pompaya bakılmalıdır. Araçta LPG kullanılmıyorsa OBD cihazıyla arıza yeri tespit edilir. Benzin pompasının basınç gücüne bakılarak da sorun anlaşılabilir. Benzin pompasının soket vb. kısımları kontrol edilerek de arıza anlaşılabilir. Bu belirtiler haricindedir birçok yoldan arıza tespiti yapmak mümkündür. Bu saydığımız genel anlamıyla anlatılmıştır. Gerçekten sorunu tespit için markalaşmış bir firmadan yardım almakta fayda vardır. Benzin pompasının basınçlı çalışması ve benzinin yakıcı olması riskli durumları oluşturabilir. Bu yüzden uzman bir servisten yardım almak oldukça güvenli olacaktır.