Araçta Benzin Kokusu Neden Oluşur?

Benzin kokusu neden gelir?

Araçta oluşan benzin kokusu insanları rahatsız etmekle birlikte oldukça endişelendirir. Sağlığa zararıyla birlikte araç sürmeyi istenmez duruma sokabilir.

Araç İlk Çalıştığında Gelen Benzin Kokusu

Bu koku egzozdan gelen kokunun aracın içini doldurmasıyla olur. Bunun sebebi aracın soğuk olmasına bağlı olarak motorun iyi ateşlememesidir. İyi ateşlemeden motor çiğ yakıt atar ve koku oluşur. Çoğunlukla seviyesi düşüktür. Ancak çok rahatsız edici ise bir servise gitmesinde fayda vardır. Bununla birlikte araç sabahları düzgün çalışmayabilir.

Araç Çalışırken Gelen Benzin Kokusu

Bu durum yaşandığında koku sorunu sürekli olacak demektir. Bunun birçok sebebi olabilir. Çoğunlukla deponun şamanda kapağındaki contasından, ateşleme sistemi bozukluklarından, aracın yağ yakmasından kaynaklanabilir. Ancak yağ ve benzin kokusu sürekli karıştırıldığı için dikkat etmek gerekir. Eğer sorun conta veya hortum kaçağından oluyorsa acilen müdahale gerekir. Aksi takdirde insan hayatını tehlikeye atacak sorunlara neden olabilir.

Depoyu Doldurunca Gelen Benzin Kokusu

Depo tam dolu hale ulaştıktan sonra koku gelmekte ise bunun iki nedeni vardır. İlkinde depo dolum ağzı çevresinden kaynaklanır. Ancak bu koku geçicidir. Depo tam dolu olduğu için olur. Zamanla azalır. İkinci nedeni ise conta kaynaklıdır. Depo tam dolu olduğunda deponun üst tarafındaki şamandıra ve pompa aksamında depoya takılmış conta vardır. Conta eskidiği zaman depodaki benzin aracın içinde koku yapar. Bu sıkıntı varsa bu noktada terleme ve nem olduğu için ıslaklık da vardır. Eğer arıza artarsa benzin aracın altından akar. Eğer akan benzin sıcak olan egzoz demiri ile temas ederse yangın çıkar. Hatta araç infilak edebilir. Bu göz ardı edilemeyecek ciddi bir durumdur.

LPG’li Araçlarda Benzin Kokusu Neden Olur?

Bu araçlarda da benzin kokusu oluşur. Bunun nedeni ise genelde LPG ve gaz kesici sorunları ve benzin pompası arızaları olabilir. Araç LPG’de çalışıyor ise benzin pompası da aynı şekilde çalışır. Özel olarak kit ya da kesici takılmamışsa bu böyledir. Bu durum benzinin hortumda basıncını devam ettirir. Eğer hortum aksamı eskiyse veya arızası olan kesici ve pompa kullanılıyorsa benzin kokusu oluşabilir.