Araç Kliması Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Klima nasıl kullanılır?

Araçlarda klima kullanırken bazı noktalara dikkat etmeniz hem araçtan yüksek randıman almanızı hem de yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar. Bundan dolayı araç kliması kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat etmek yararımıza olacaktır.

  • Klimayı açtığınız zaman hemen en yüksek seviyeye getirmeyin. Güneşte bıraktığınız aracınıza bindiniz ve araba camlarını açmadan önce hemen klimayı en yüksek seviyeye getirdiniz. Yalnız araca binmeden önce araç camlarını ya da kapılarını açıp aracı bir dakika boyunca havalandırma yapmanız bekleme yaparken çok yükselmiş olan araç ısısını yarı yarıya düşürerek klimadan daha fazla randıman almanızı sağlayacaktır. Eğer aracınıza binip hemen gitmeniz gerekiyorsa o zaman araca binince bir dakika kadar camları açıp aracın sıcaklığının normal seviyeye inmesinden sonra klimayı çalıştırın.
  • Dışarıda sıcak bir hava var ama siz aracınızın sıcaklığının biraz serin olmasını istiyorsunuz. Bunun için dışarıdan hava girişini kapatmanız gerekir. Eğer hava girişini kapatmazsanız o zaman dışarıdaki sıcak hava devamlı olarak içeri girecektir. Bundan dolayı aracın içi istediğiniz serinliğe ulaşmaz. Bunun için araç klimasını çalıştırırken hava sirkülasyonunu engellemek için dışarıdan hava girişini engellemelisiniz.
  • Sabahları hava serin olsa dahi aracın klimasını açınız. Böylelikle dışarıda hava ısınsa dahi sizin araç serinliğiniz korunmuş olacaktır.
  • İnsanlar araçlarına bindikleri zaman serinlemek için hemen hava menfezlerini kendilerine doğru çevirir. Yalnız bu hava menfezlerinin görevi araç içindeki havanın dolaşımını sağlamaktır. Bunun olması içinde hava menfezlerinin yukarı doğru olması gerekir. Bu durumda hava akımı daha iyi olacağından serinlemek mümkün olacaktır.
  • Aracınızın düzenli olarak bakımı klimanın düzgün çalışması için çok önemlidir. Hava ve polen filtrelerin zamanı gelince temizletilmesi ve klimanın gazının yenilenmesi klimanın verimli çalışması için gereklidir.