Arabanın Performansı ve Gücü Nasıl Yükseltilir?

Araç performansını arttırma yöntemleri

Aracın yol tutuşunun iyi olması güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Bu ise aracın performansının arttırılması ile yakından ilgilidir. Araç performansı birçok özelliği içine alır. Araç uyarı verdiği zaman bunu kesinlikle dikkate almalı ve gerekli kontroller yaptırılmalıdır. Araç performansını arttırmak için bazı durumlara dikkat edilmelidir.

Aracın Bakımlarının Aksatılmaması

Araç düzenli olarak belli aralıklar ile bakımdan geçirilmelidir. Aracın bakımlarını bu konuda yetkili olan yerlere yaptırın. Aracın bakımı sırasında yakıt sistemi ve yağlama sistemi kontrol edilmelidir. Filtrelerin bakımı yapılmalı, süresi dolan filtreler yenileri ile değiştirilmelidir. Benzin deposunun temiz olmasına özen gösterin. Yakıt sisteminde sorun yaşayan araç, hız yapamaz ve randıman düşüklüğü ortaya çıkar. Motor yağı ve fren hidroliği kontrol edilmelidir. Eksiklik varsa tamamlanmalıdır. Klima filtreleri değiştirilip, klimanın gaz durumu kontrol ettirilmelidir.

Lastiklerin Bakımı

Aracın güvenliği ve yol tutuşu açısından lastikler oldukça önemlidir. Hasarlı lastikler kazalara sebep olur. Gerek yazın gerekse kışın doğru lastiklerin seçilmesi gerekir. Kışın kullanılan lastikler yazın değiştirilmelidir. Değiştirilmediği takdirde lastik ömrü kısalır ve aracın sürüş randımanı düşer. Kaliteli lastik seçmeye dikkat edin.

Gereksiz Donanımları Kaldırın

Aracınızın performansını arttırmak istiyorsanız gereksiz yüklerden kurtulun. Modifiye edilmiş araçlarda fazla parça bulunduğundan araç hantal bir görünüme sahip olur. Aracınızda her daim eşya bulundurmayın. Lazım olduğu zaman arabaya koyun.

Temiz Yakıt Kullanın

Temiz yakıt kullanmak araç için büyük önem taşımaktadır. Temiz yakıt kullanmak, yakıtı düzenli bakımları yapılan istasyonlardan almak gerekir. Bu yüzden mümkün olduğunca bilinen markalardan yakıt almaya özen gösterin.