Amortisör Takozu Bozulursa Ne Olur?


Araç sahibiyseniz başınıza gelme ihtimali en yüksek arızalardan biri de amortisör takozu arızalarıdır. Peki amortisör takozu bozulursa ne olur sorusunun cevabına gelelim.
Bazen araçlarımızdan daha önce pek duymadığımız farklı sesler gelir. Biz genelde bu sesleri takmayarak araç kullanımına devam ederiz. Fakat bu işi ertelemek aracınız için iyi olmayabilir. Bu ses sorunları eğer amortisör takozu bozulmuş ise giderek artacaktır. Öyle ki belli bir süreden sonra araç kullanımını çekilmez bir hale getirebilir ve araçta radyo kullanıyorsanız radyonun sesini dahi duymakta zorluk çekebilirsiniz.
Ses sorunu aslına bakacak olursak bu arızanın en hafif sorunudur ve bunun maliyeti oldukça düşüktür. Eğer aracınızda amortisor üst takozu arızalanmışsa sorun daha ciddi seviyelere ulaşır. Aracınızın üst kule ve ön düzen parçalarının zarar görmesine sebebiyet verir. Bunun sebebiyse direksiyonun hareketleri sizin elinizde olmadan sağa, sola kaymasıdır. Bunu anladığınız vakit aracınızda ciddi sorunlar var demektir ve aracı servise götürmelisiniz.

Amortisör Takozu Bozulursa Olabilecek Diğer Şeyler

Amortisor takozu bozulursa olabilecek diğer şeyler incelendiği vakit ses ve üst amortisor sorunlarından farklı olarak sürüş güvenliğini de bir hayli olumsuz etkiler. Eğer ki amortisor darbeye bağlı bir şok etkisi yaratırsa aracınızda virajlarda ya da yüksek hız yaptığınız vakit aracınız yol tutuşunda istenmeyecek şeyler oluşabilir. Amortisor tamamen kopmaz. Çünkü üst kule bağlantısı tamamen kopmasını önler. Fakat ilerleyen zamanlarda aracı amortisorü sıkıntılı bir şekilde kullanmaya devam ederseniz zamanla bağlantı zayıflamaya başlayacak ve belli bir süre sonra tamamen kopacaktır.
Bu saydığımız amortisor takozu bozulursa olabilecek diğer şeyler hemen olmasa da aracın tamirini ertelediğiniz vakit olabilecek şeylerdir. Bu saydığımız tüm şeyler sizin araç güvenliğinizi zedeleyecek şeylerdir. Bu sebepten dolayı eğer ki aracınızda istenmeyen ya da daha öncesinde duymadığınız sesler duyarsanız bunu ciddiye alarak hemen aracınızı bakıma götürmelisiniz. Böylece hem erkenden önlem alınmış olacak sorun daha fazla büyümeden düşük bir fiyatla aracınızı tamir ettirebileceksiniz. Ertelediğiniz durumlarda hem riske girmiş olacaksınız hem de ödeyeceğiniz miktar bir hayli artmış olacak.