Aks Kafası Bozulursa Ne Olur? Aks Kafası Arıza Belirtileri

Aks Kafası Arıza Belirtileri

Aks Kafası Bozulursa Ne Olur?

Aks araçlar için alternatifi olmayan bir parçadır. Şanzımandan aldığı hareketleri tekerleklere iletilmesini sağlar yani aracın hareketi için olmazsa olmazdır. Peki aks kafası bozulursa ne olur?
Öncelikle birçok farklı sonucu olur. Bu sonuçlardan biri aracın özellikle yüksek hızlarda direksiyon hakimiyetini düşürmesidir. Zaten yüksek hız sürücüler için tehlikelidir. Direksiyon hakimiyetinin zayıflaması büyük sorunlar yaşanmasına sebebiyet verir.
Bazı durumlarda aracınızın gereğinden fazla titrediğini hissedersiniz. Bu tarz durumlarda da geçer diye düşünmeden bir servise gitmenizde fayda var çünkü aks kafası bozulmuş olabilir.
Bunların yanı sıra eğer aks kafasında kırık ve boşluk oluşması durumunda aracınız hiçbir şekilde hareket etmeden olduğu yerde kalacaktır. Aslına bakacak olursak bu ihtimal direksiyon kontrolüne göre çok daha iyi bir ihtimaldir. Bu sorunlar genellikle aks körüğünün yırtılması ve kelepçelerin yağ kaçırmasından dolayı oluşuyor olabilir. Bazı durumlarda da araç yıprandığı yani fazla kilometre yapıldığı zaman da bu sorun oluşabilir. Fakat bu hasarların maliyeti bütçenizi korkutacak seviyede değildir. Bu yüzden zaman geçmeden aracınıza bakım yaptırmanızda fayda vardır.

Aks Kafası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aks kafası arızası nasıl anlaşılır? sorusunun cevabına gelecek olursak araç sahiplerinin kolayca anlayacağı sebepler vardır. Öncelikle söylemek gerekirse bu tarz sıkıntılar çok nadir görülür. Çünkü aks araçta alternatifi olmayan parçalardandır ve arıza yapması ciddi sıkıntılar yaşatabilir.
Eğer aracınız özellikle dönüş esnasında garip sesler çıkartıyorsa bu yüksek ihtimalle aks kafası arızasından dolayı olmaktadır. Tabii bunları fark etmek için iyi bir sürücü olmanız da önemlidir.
Ayrıca normalden fazla bir hız yaptığınız vakit direksiyonda elinizle çok basit bir şekilde fark edeceğiniz bir titreme oluşur ve bu titreme hızınızı düşürmeden geçmez.
Ayriyeten yüksek hızlarda aracınız düz ve engelsiz bir yolda bile aşırı bir sarsıntıya uğrar.
Bu tarz belirtiler varsa aracınızda yüksek ihtimalle aks kafası arızası vardır. Daha önceden dediğimiz gibi bu sıkıntı aracınızın yolda kalmasını bile sağlayabilir. Fakat bazı durumlarda bu tarz etkileri vardır ve aracınız direkt yolda kalmaz. Bu tarz etkiler gözlemliyorsanız aracınızı en yakın servise götürmelisiniz.