Aks Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Porya Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Porya (aks) bilyası arıza nasıl anlaşılır sorusunu cevaplamak gerekirse bu arızanın anlaşılmasına sebebiyet veren birçok belirtiler vardır. Bu belirtilerden biri aracınız tekerlerinden sizin bile rahat duyabileceğiniz uğultu sesleridir. Bu uğultu sesi genellikle arıza olan kısımdan gelir. Uğultu sesinin yanı sıra bazı durumlarda tekerlerden garip sürtünme sesleri de gelebilir. Bunun çoğu zaman sebebini anlamasanız da bu porya bilyası arızasından dolayı olmaktadır.
Ayrıca bu arızanın en çok anlaşıldığı durumlar rampa aşağı seyahat durumlarıdır. Araçla rampa aşağı inerken sanki düz yolda gidiyormuş hissi alırsınız. Bunun sebebi aracı sanki tutan rampada hızlanmasını engelleyen bir şeyler varmış gibi hissetmeniz olabilir. Ayrıca aracınız eski performansını göstermeyerek seriliğini de kaybedebilir.
Porya (aks) bilyası arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevapları sizin sorunlarınızdan birisi olabilir. Bu çok korkulacak bir durum değildir ama ertelemeden servise gitmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü bu arızayı gidermek için herhangi bir şey yapmazsanız bu aracınız için ilerde daha sıkıntı veren olayların yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Porya (Aks) Bilyası Arıza Sebepleri

Porya (aks) bilyası arıza sebepleri incelendiği zaman bu tarz sıkıntıların genellikle ağır yük taşıyan araçlarda görüldüğü gözlemlenmiştir. Bunun sebebi aracın yükü arttıkça tekerlere olan baskı doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Ayrıca yollardaki çukurlara özensiz bir şekilde girmeniz de bu arızanın yaşanmasına sebebiyet verebilir.
Bir diğer sebep de bakımsızlıktır. Araçlarımız da en az bizim kadar bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebeple araçlara periyodik bakımlar yaptırılmalıdır. Böylece araçtaki sıkıntılar daha yaşanmadan öngörülerek önlenebilir. Çünkü araçtaki parçalar arızalanmadan önce bazı ipuçları verir ve siz de aracınıza bakım yaptırdığınız vakitlerde servisteki kişiler bu ipuçlarını görerek yapılması gerekeni yaparlar.
Daha önce de dediğimiz gibi arızanın en büyük belirtisi sestir. Aracın tekerlerinde normalden farklı sesler geliyorsa yüksek ihtimalle porya bilyası arızası yaşanıyor demektir. Bu seslerin giderek artması da arızanın şiddetinin arttığının habercisi olur. Sizler de bu yazımızda yazdığımız gibi sorunlar yaşıyorsanız ve araç kullanımınız eskisi gibi rahat bir şekilde olmuyorsa servise gidip tamir ettirmeyi ertelememek gerekir.