ABS Sensörü Nasıl Temizlenir?


ABS Sensörü Nasıl Temizlenir?

Eğer aracınız ABS'li bir araç ise ABS ışığı yanması sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorun genellikle arızadan dolayı değil kablosal sorunlardan dolayı yaşanabilir. Bunun için yapmanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır.
ABS sensörü nasıl temizlenir diyecek olursanız ilk başta aracınızın bijon somunlarını çok hızlı bir şekilde değil yavaşça hafif bir şekilde gevşetmelisiniz. Bu işlemden sonra araç kriko vasıtasıyla sehpaya kaldırılır. Çünkü her şeyden önce dikkat etmeniz gereken şey iş güvenliğiniz olmalıdır. Bundan sonra tekerlekleri dikkatli bir şekilde sökmelisiniz. ABS sensörünün kablosu bu işlemde önemlidir. Bu kabloda herhangi bir sıkıntı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bundan sonra da bu sensörün üstündeki vidaları sökerek sensörü dikkatli bir şekilde dışarı almalısınız. Bundan sonra yapacağınız işlem silme işlemi olacaktır. Bu temizliği suyla yapmamalısınız. Bu işlemler için özel spreyler vardır. Bu spreylerden edinmelisiniz. Sensörü temizleyeceğiniz gibi ayrıca sensörün monte edildiği bölüm dikkatli ve özenli bir şekilde temizlenmelidir. Tüm bu işlemlerden sonra yapacağınız işlem vidayı sıkarak söktüğünüz tüm parçaları düzenli bir şekilde takmalısınız.
ABS sensörü nasıl temizlenir sorusunun cevabı tam olarak böyledir.

ABS Sensörü Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

ABS sensörü temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Öncelikle bu işlemi yapmak için kendinize güvenmeniz gerekmektedir. Çünkü bu konularda bilgili olmadığınızı düşünüyorsanız bu işler deneme yanılma yoluyla yapılacak işler değildir. Bu yüzden kendinizden emin olduğunuz vakit bu işleme başlayabilirsiniz. Ayrıca yukarda yazdığımız sıraya tam olarak uymalı ve yapacağınız işlemleri hassas bir şekilde yapmalısınız. Acele ve özensiz yapacağınız işlemlerde sıkıntı yaşayabilir parçalara zarar verebilirsiniz.
Dikkat etmeniz gereken bir diğer mesele de temizlik için seçeceğiniz spreydir. Bu spreyi de ilgili yerlerden alırken ABS sensörü temizliği için aldığınızı söylemelisiniz. Sprey olmadan suyla da temizlerim diye düşünürseniz büyük bir yanılgıya düşersiniz ve istemeden de olsa aracınıza zarar verebilirsiniz.
Bazı durumlarda temizleme işlemini olması gerektiği gibi yapsanız bile ABS ışığı yanıp sönmeye devam edebilir. Bu tür durumlarda aracınızın sıkıntısı başka olabilir ve sizin yapabileceğiniz bir işlem değildir. Sorunun devam etmesi durumunda servise gitmeniz iyi olacaktır.