Piston Vurması Nedir, Neden Olur, Nasıl Anlaşılır, Nasıl Yok edilir?

Piston Vurması Nedir, Neden Olur, Nasıl Anlaşılır, Nasıl Yok Edilir?


Motorlarda fazlaca karşımıza çıkan piston vuruntuları, pistonun bir taraftan diğer tarafa yön değiştirdiği sırada meydana gelen ve AVANS vurmasını andıran tokmak sesi gibi tok bir ses meydana getirir. Bujilerde kısa devre yapmak, her nekadar piston vurmasını azaltırsa da kesin olarak bu sorunu ortadan kaldrımaz. Silindirleri içinde pistonları serbest olan motorlar, 50 ila 60 kilometre hızlarda, değişmeyen bir hızda döndükleri zaman piston vuruntu sesi işitilebilir. 


Piston Vuruntu Sesi Nasıl Yok Edilir?

Piston vuruntularını hemen yok etmek için her silindire buji deliklerinden 40 ila 60 gram kadar kalın vakum yağı dökülür. Motorun kontak anahtarı kapalı iken, birkaç devir yaptırılır. Bu sıarada yağ, silindirin iç kısımlarına iyice dağılır. Bundan sonra bujiler tekrar takılarak motor çalıştırıldığında vuruntu sesi kaybolmuşsa bu arızanın aşağıdaki nedenlerden dolayı gekdii anlaşılır.

  • Pistonlarla silindir arasındaki boşluğun çok fazla olmasından
  • Piston pimi boşluğunun yetersiz oluşundan
  • Piston kolunun olması gereken yerinde olmamasından
  • Üst segmanların, silindir başındaki aşınma neticesinde olaması gereken yerlere temas etmemesinden

Piston Vurması Arızası Çözümü İçin Pistonların yerinden Çıkarılması Nasıl yapılır?

Pistonları çıkarmak için ilk önce silindir kapağı ile alt kalter sökülür, bundan sonra piston kolu başı yatak kepini krank miline tesbit eden iki adet somun sökülmek suretiyle serbest kalan piston, kolun alt tarafından itilerek silindirin en geniş yerinden yani üst kısımdan çıkarılır.

Pistonların Takılması Nasıl Yapılır?

Sökülmüş pistonlar hangi silinderden çıkmış ise geri takılırkende aynı silindire takılmalıdır. Bunun içinde pistondaki işaretlere dikkaet etmelisiniz. Şayet işaret yok ise sökmeden evvel silindir sırasına göre numaralandırma yapabilirsiniz. Pistonları geri takmadan silindirlerin içinin benzinle yakanarak temizlenmesi önerilir. Pistonlar takılırken silindirle piston arasındaki boşluk kontrol edilir ve silindirin iç yüzü yağlanır. Pistonların sökülmesi ve takılması işlemini servislerde yaptırmanız tavsiye edilir.

Piston ve Piston Kollarındaki Vuruntu Sesinin Muhetemel Sebepleri 

  • Piston yataklarının gevşek olması nedeniyle
  • Piston yataklarının yanmış olması nedeniyle
  • Piston piminin gevşemiş olması nedeniyle
  • Piston piminin çatlamış yada kırılmış olması nedeniyle
  • Piston kollarının yamulmuş olması nedeniyle