Air Havalı Süspansiyon Nedir? Avantajları Ve Zararları

Air Havalı Süspansiyon  Nedir?

Süspansiyon genel bir ifade ile arabanın sürüş sırasında dengeli şekilde seyir almasını, tekerleklere aşırı yük binmesinin önüne geçen ve darbelerin emip içerisindekilerin sarsılmamasını sağlayan bir teknoloji sistemi olarak bilinmektedir. Arabalarda çeşitli süspansiyon sistemleri kullanılır. Süspansiyon sistemi aracın iç hacmine ve tasarımına uyumlu bir şekilde tercih edilir.

Air Havalı Süspansiyon Nedir? Avantajları Ve Zararları

Bunlardan air(havalı) süspansiyon arabanın yerden yüksekliğinin tamamen değiştirilmesi için tercih edilen bir sistemdir. Air süspansiyonun bazı avantajları olsa da bazı dezavantajları olmasından dolayı, taktıracak olan bireylerin kafa karışıklığı yaşamasına neden oluyor. Bazı araç sahipleri de, araştırmadan bu işe giriyor ve sonucunda mutsuz oluyor. .

Avantajları ve Dezavantajları

Sürüş güvenliğinibazı zamanlarda tehlikeye sokabilir ve özellikle yoğun trafikte kalkış sırasında  güvenlik açığı meydana geliyor.

Air süspansiyon her arabaya uygun bir sistem değildir ve arabayla tam uyumlu olmayan parçalar zamanla bazı problemleri beraberinde getirebiliyor.

Arabayı yere yaklaştırmak çoğu kez daha kaliteli bir görünüm kazandırsa da ülkemiz yollarında beklenmeyen tümsekler ve kaldırımlar çıktığı için, sürücüye zor anlar yaşatıyor ve alttan darbeler arabaya büyük hasar verdiği gibi tamir masraflarını da çıkarıyor. Ayrıca bu durum arabanın değerini de eş zamanlı olarak düşürüyor.

Acil durumlarda arabayı yükseltmek için gerekli zaman ve refleks her zaman mümkün olmuyor. Bunun nedeni ise, kumanda ile ayarlanabilir olmasından dolayı.


Air (havalı) süspansiyonun taktırılması da maliyeti ucuz olan bir işlem değil ve rutin aralıklar ile bakımlarının yapılması gerekiyor

Avantajlarından bahsedersek eğer;

Araca çok şık görüntü veriyor.

İşin ehli ustalarda takılırsa konfor ve iyi yol tutuş sağlar.

Yüksek hızlarda araç yere nekadar yakın olursa iyi bir yol tutuş ve yakıt tüketimi sağlar.

Aracın yere yakın olması yüksek hızlarda viraja girilmede aracın savrulmasını önler