DÜNYANIN EN PAHALI 7 YİYECEĞİ


Civet Kahvesi


  • Civet Kahvesi yada Kopi Luwak olarakta bilinen kahve, Endonezya'nın Bali adasında yetişmektedir. Bu kahvenin bu kadar değerli ve pahalı olması, elde edilişi ve işlem sürecinin benzersizliğidir. Miskkedisinin yediği kahve meyvelerinin sindirim sisteminden geçtikten sonra dışkılama yöntemiyle atılmasıyla sağlanır. Daha sonra ise özenle temizlenerek kavrulur. 15 içimlik kutu fiyatı 990 TL'ye satılmaktadır.
Kopi Luwak
Kaynak : https://yoldaolmak.com/dunyanin-en-pahali-kahvesi-kopi-luwak.html
Safran Baharatı
  • UNESCO tarafından 1994 yılında dünya miras listesine girmiştir. Anavatını Pakistan ve Hindistan'dır. Anadolu'ya Hititler döneminde gelmiştir. Safran günümüzde gıda ve halk hekimliğinde kullanılmaktadır. 1 Kilosu 10.000 - 15.000 TL arasında değişmektedir. Bu kadar pahalı olmasını nedeni ise üretme zorluğu ve 80.000 çiçekle sınırlı olmasıdır. 
Safran Baharatı
http://www.bilgiustam.com/dunyanin-en-pahali-baharati-safran/


Trüf Mantarı


  • Meşelik alanlarda, meşe ağaçlarının köklerinde, 5 ile 20 cm. toprak derinliğinde yetişen, kokulu ektomikoriza cinsi bir mantardır, Akdeniz bölgesinde bilinir olmasıyla beraber dünyanın birçok bölgesinde bulunmaktadır. Kilosu 1.000 dolara satılmaktadır.

Trüf Mantarı
https://tr.wikipedia.org/wiki/Trüf_mantarı


Belugan Havyarı


  • Alplerden gelen doğal sıcak su kaynaklarında yetişen 35 mersinbalığının yılda sadece 800 kilo ürettiği ender bir gıdadır. Dünyanın en pahalı havyarı olarak biline Belugan havyarı 24 karatlık altın kutularda satılmaktadır. 

Belugan Havyarı
http://www.virahaber.com/kilosu-25-bin-dolara-havyar-26610h.htmJuicy’s Outlaw Grill Hamburgeri


  • Dünyanın en büyük hamburgeri, içerdiği malzemeden değilde boyutlarından dolayı bu ünvanı kazanmıştır. 5.000 dolara satılmaktadır.  Juicy’s Outlaw Grill Hamburgeri
Chocopologie 


  • Danimarka üretimi dünyanın en büyük çikolata karışımıdır. Kilosu 4.000 dolara satılmaktadır ve raf ömrü 1 haftadır. Satın almak için önceden sipariş etmeniz gerekir.Chocopologie


Wagyu Sığır Eti
Wagyu sığırı
Kaynak : http://www.turkbesi.com/wagyu.html

  • Yetiştiği ve anavatanı Japonya olan Wagyu sığır ırkı, pirinç tarlalarında işçi öküz olarak kullanılmıştır. 1635- 1838 yılına kadar Japonya'da dört ayaklı hayvan eti yenmesi yasak olduğundan bu ırk safkanlığını korumuştur. Japon hükümüte bu ırkı hazine olarak görmüş ve ülke dışına çıkışını yasaklamıştır. Etin kilosu 2.000 dolar ile 3200 dolar arası değişmektedir. Bu etin bu kadar pahalı olmasını sağlayan unsur ise, yetiştirildiği alanın stressiz olması ve etin ağızda eriyip gitmesini sağlayan etteki yağdır.