Asur Hazinesi Olan Nemrut Antik Kenti Işıd Tarafından İmha Edildi!


IŞİD, Kuzey Irak’taki tarihi kentleri tahrip etmeye devam ediyor. Nemrut’un ardından antik Hadar kenti de teröristler tarafından yıkıldı
Kuzey Irak’taki Kürt kaynakları IŞİD militanlarının antik Hadar kentinin kalıntılarını yok etmeye başladıklarını belirtti. Irak ve Suriye’de geniş alanları kontrol eden örgüt, türbeler ve heykellerin “put” olduğuna inanıyor ve yıkılması gerektiğini düşünüyor. Geçen günlerde de Asurlular’dan kalma Nemrut antik kenti, terör örgütü tarafından buldozerlerle yıkılmıştı. UNESCO dünya mirası listesinde olan Hadar 2 bin yılı aşkın bir süre önce Pers İmparatorluğu günlerinde kuruldu. Musul’un yaklaşık 110 km güney batısında bulunan Hadar, kulelerle takviyeli kalın duvarları sayesinde, Roma istilalarına dayanmış bir müstahkem şehirdi. 


UNESCO’dan tepki
UNESCO’nun Irak sorumlusu Axel Plathe, bu gelişmeyi “Irak’ın mirasına yönelik korkunç saldırılardan bir başkası” diye nitelerken, Iraklı arkeolog Lamia al-Gailani, “Tarihimizi siliyorlar” dedi. UNESCO’nun merkezinden de, terör örgütü IŞİD’in son olarak Musul’daki antik Hadar kentine saldırarak eserleri yağmalamasını kınayan açıklama geldi. UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, yazılı açıklamasında, terör örgütü IŞİD’in, Asurlular döneminden kalma antik Nemrut şehrinden sonra Musul’daki antik Hadar kentinde de tarihi eserleri yağmalamasını “kültürel temizlik” olarak niteledi. Bokova, “Hadar’ın tahribatı Irak’ta devam eden bu korkunç kültürel temizlik stratejisinde bir dönüm noktasını teşkil ediyor” ifadesini kullandı. UNESCO, sayısız medeniyete evsahipliği yapan Irak’taki tarihi ve kültürel mirasın IŞİD tarafından yok edilmesi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanmasını ve söz konusu eserlerin korunmasını istemişti. MÖ. 2. yüzyılda kurulan, tapınakları ve hamamlarıyla ünlü Hadar kenti, Bizans ve Sasani gibi dönemin büyük imparatorluklarının mücadelesine sahne olmuştu. Terör örgütü IŞİD, daha önce de ülkenin kuzeyinde yer alan Musul Müzesi’ndeki heykel ve kıymetli sanat eserlerini balyozla kırdığını gösteren video kaydı yayınlamıştı. 
Bir kültür hazinesi olan Nemrut Antik Kenti Yok Edildi....